Zamek w Rydzynie

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Województwo: Wielkopolskie
Miejscowość: Rydzyna
GPS: N: 51°47'14.51", E: 16°40'15.78"
Pierwotny gotycki Zamek w Rydzynie wzniesiony został w XV wieku i stanowił własność rodziny Rydzyńskich. Pod koniec XVII wieku warownia została przebudowana w barokową rezydencję magnackiego rodu Leszczyńskich według projektu włoskich architektów pracujących ówcześnie w Polsce: Józefa Szymona Belottiego i Pompeo Ferrariego. Na początku XVIII wieku król Stanisław Leszczyński sprzedał zamek Aleksandrowi Józefowi Sułkowskiemu. Nowy właściciel odnowił i przebudował zamek nadając rokokowy wystrój elewacji.
Do wybuchu II Wojny Światowej zamek stanowił siedzibą eksperymentalnej, słynącej z bardzo wysokiego poziomu nauczania szkoły Gimnazjum i Liceum im. Sułkowskich.
W czasie okupacji niemieckiej miała tu swoją siedzibę szkoła Hitlerjugend. W 1945 roku po wyzwoleniu przez Armię Czerwoną, zamek został przez żołnierzy radzieckich ograbiony i doszczętnie spalony.
Po wojnie zamek został odbudowany i obecnie mieści się w nim hotel wraz z centrum konferencyjnym. Zwiedzanie zamku możliwie jest po wcześniejszym umówieniu się.
Zdjęcia [1]
Zamek w Rydzynie
Zamki i pałace johnny· 602
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W latach osiemdziesiątych XX wieku w Stoczni Gdańskiej zbudowany został kadłub imponującej pięciomasztowej fregaty (pasażerski wycieczkowiec żaglowy) Royal Clipper. Jednostka ta ma przeszło 133 metry długości i 16 szerokości co czyni z niej największy żaglowiec na świecie. Obecnie stanowi on flagowy statek floty Star Clippers i pływa głównie po Morzu Karaibskim oraz Śródziemnym.
Reklama
Polub nas