Stavanger

Norwegia
Kraj: Norwegia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Okręg: Rogaland
Populacja: 113 991
Powierzchnia: 70 km²
Strona Internetowa: www.regionstavanger.com
GPS: N: 58°57'52.61", E: 5°43'39.55"
Stavanger
Stavanger - panorama
Stavanger miasto portowe w Norwegii, położone nad południowo-zachodnim wybrzeżu kraju nad zatoką Boknafjorden (Ocean Atlantycki). Jego początki sięgają przełomu IX i X wieku, kiedy to założona została tu niewielka osada rybacka. Wkrótce potem przekształciła się w znaczący ośrodek handlowy oraz centrum administracji kościelnej. W 1125 roku w Stavanger założone zostało biskupstwo. Wtedy też przybyły tu z Winchester w Anglii, biskup Reinald rozpoczął budowę katedry. Prawa miejskie Stavanger uzyskało w 1425 roku. Przez wieki rozwój miasta był nierozerwalnie związany z morzem i rybołówstwem. W roku 1685 za rządów króla Danii i Norwegii - Chrystiana V (1670-1699) biskupstwo w Stavanger zostało przeniesione do Kristiansand. Spowodowało to recesję oraz znaczny spadek znaczenia religijnego, politycznego i gospodarczego miasta. Swój największy okres rozkwitu Stavanger przezywało na początku XX wieku kiedy to stało się największym w regionie ośrodkiem rybołówstwa i przetwórstwa sardynek. Wtedy to powstała to blisko setka zakładów oraz fabryk w których zatrudnienie znalazła przeszło połowa mieszkańców miasta. W 1925 roku miasto stało się ponownie siedziba biskupstwa Obecnie Stavanger to trzeci (po Oslo i Bergen) co do wielkości ośrodek miejski Norwegii, który zamieszkiwany jest przez przeszło 110 tysięcy osób. Miasto stanowi także główne centrum obsługi wydobycia ropy naftowej oraz gazu ziemnego z szelfu Morza Północnego. Swoją siedzibę ma tutaj m.in. firma Statoil.

Zwiedzanie
Najstarsza część miasta (Gamle Stavanger) znajduje się po zachodniej stronie portu. Do czasów obecnych zachowała się tu w idealnym stanie XVIII wieczna drewniana zabudowa z zabytkowym portem. Stanowi ona jedno z największych tego typu skupisk drewnianych domów w północnej Europie. Do najważniejszych zabytków Stavanger należą m.in. wzniesiona w pierwszej połowie XII wieku romańska katedra św. Swithuna, wybudowana na przełomie XVIII i XIX wieku neoklasycystyczna rezydencja Ledaal oraz pałac Biskupi. W mieście znajduje się także kilka interesujących muzeów. Są to m.in. jedyne w swoim rodzaju Muzeum Produkcji Konserw, składające się z pięciu oddziałów rozrzuconych po całym Stavanger - Muzeum Miejskie (Stavanger Museum), Muzeum Archeologiczne (Arkeologisk Museum) oraz Norweskie Muzeum Ropy Naftowej (Norsk Oljemuseum).
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Rafy koralowe to nie tylko przywilej ciepłych mórz. Mało kto wie, że wzdłuż całego wybrzeża Norwegii także ciągną się rafy. Szacuje się jednak obecnie, że około 30 do 50% koralowców żyjących w norweskich wodach zastało zniszczone przez połowy.
Reklama
Polub nas