Blokzijl

Holandia
Kraj: Holandia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Overijssel
Populacja: 1 300
GPS: N: 52°43'34.54", E: 5°57'36.61"
Blokzijl
Blokzijl - panorama
Blokzijl to niewielkie zabytkowe miasteczko w północnej Holandii, położone pomiędzy parkiem narodowym De Weerribben na północy, a rezerwatem De Widen na południu na terenie prowincji Overijssel. Jeszcze do lat czterdziestych ubiegłego wieku znajdował się tu port morski, który został zlikwidowany na skutek osuszania przybrzeżnych terenów. Dziś miasto łączy z morzem jedynie system kanałów żeglownych. Historia Blokzijl sięga XV stulecia, kiedy to bogaci kupcy założyli tu swoją osadę. W XVII i XVIII wieku miasto wzbogaciło się dzięki żegludze i handlowi towarami. Prawa miejskie Blokzijl otrzymał w 1672 roku, a co za tym idzie także i liczne przywileje oraz ulgi.

Zwiedzanie
Obecnie w pełni odrestaurowane miasto stanowi jeden z ważniejszych ośrodków turystycznych regionu. Całe założenie zostało wpisane na narodową listę zabytków. Do najważniejszych zabytków Blokzijl należą m.in. XVII wieczny holenderski kościół reformowalny (Hervormde kerk), dawne zabudowania portowe, muzeum żeglugi z imponującą kolekcją starych map oraz liczne XVII wieczne kamienice kupieckie. W dawnym porcie urządzona została obecnie przystań jachtowa.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Kawiarnie mają w Holandii długie i bogate tradycje. Przyjmuje się że pierwszy bar (będący protoplastą przyszłych kawiarni) powstał w Amsterdamie już w XIII wieku. Holenderskie kawiarnie niosą niemal taką samą wartość kulturową jak muzea czy galerie, wież wizyta w jednej z nich powinna znaleźć się w każdym programie wycieczki po kraju. Kawę zaparza się tu przeważnie w filiżance, a nie w ekspresie. Kawiarnie są ucieleśnieniem holenderskiego terminu gezelligiheid, oznaczającego przytulność lub serdeczność.
Reklama
Polub nas