Zamek Doornenburg (Kasteel Doornenburg)

Holandia
Kraj: Holandia
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Prowincja: Geldria
Miejscowość: Doornenburg
Strona Internetowa: kasteeldoornenburg.nl
GPS: N: 51°53'39.35", E: 5°59'56.66"
Zamek Doornenburg
Zamek Doornenburg - panorama
Doornenburg to niewielka miejscowość we wschodniej Holandii, położona w rozwidleniu rzeki Waal i Kanału Panderen (Pannerdensch Kanaal). Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowany na północnych obrzeżach miasta monumentalny średniowieczny zamek (Kasteel Doornenburg). Jego początki sięgają XIII wieku, kiedy to wzniesiona została tu pierwsza kamienna warownia. Powstała ona w miejscu starego drewnianego grodu obronnego. Zamek zamieszkiwany był aż do XIX wieku kiedy to został ostatecznie opuszczony. Z biegiem lat zaniedbana budowla zaczęła popadać w coraz to większa ruinę. W 1936 roku posiadłość zakupił bogaty przemysłowiec J.H. van Heek uit Enschede. Wkrótce potem polecił on przeprowadzić gruntowną renowację zamku. Po wybuchu II wojny światowej warownia została zajęta przez Niemców, którzy stacjonowali tu praktycznie aż do końca wojny. Wtedy też w czasie jednego z alianckich nalotów twierdza została doszczętnie zniszczona. Po wojnie przystąpiono do jej odbudowy. Obecnie w pełni zrekonstruowana warownia udostępniona jest dla zwiedzających. Zamek Doornenburg stanowi jedną z największych i najlepiej zachowanych tego typu budowli w całej Holandii.

Ciekawostki
- Zamek Doornenburg posłużył za inscenizację do historycznego holenderskiego serialu telewizyjnego zatytułowanego Floris.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Z Holandii pochodzi słynna tancerka Mata Hari, która zdobyła dużą sławę wykonującą tańce w stylu orientalnym w Europie Zachodniej początku XX wieku. W 1917 została oskarżona we Francji o szpiegostwo i współpracę z wywiadem wroga, a jej działalność miała być przyczyną śmierci tysięcy żołnierzy na frontach I wojny światowej. Po skazaniu przez sąd została 15 października 1917 roku rozstrzelana w koszarach wojskowych we francuskim mieście Vincennes.
Reklama
Polub nas