Zamek Doornenburg (Kasteel Doornenburg)

Holandia
Kraj: Holandia
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Prowincja: Geldria
Miejscowość: Doornenburg
Strona Internetowa: kasteeldoornenburg.nl
GPS: N: 51°53'39.35", E: 5°59'56.66"
Zamek Doornenburg
Zamek Doornenburg - panorama
Doornenburg to niewielka miejscowość we wschodniej Holandii, położona w rozwidleniu rzeki Waal i Kanału Panderen (Pannerdensch Kanaal). Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowany na północnych obrzeżach miasta monumentalny średniowieczny zamek (Kasteel Doornenburg). Jego początki sięgają XIII wieku, kiedy to wzniesiona została tu pierwsza kamienna warownia. Powstała ona w miejscu starego drewnianego grodu obronnego. Zamek zamieszkiwany był aż do XIX wieku kiedy to został ostatecznie opuszczony. Z biegiem lat zaniedbana budowla zaczęła popadać w coraz to większa ruinę. W 1936 roku posiadłość zakupił bogaty przemysłowiec J.H. van Heek uit Enschede. Wkrótce potem polecił on przeprowadzić gruntowną renowację zamku. Po wybuchu II wojny światowej warownia została zajęta przez Niemców, którzy stacjonowali tu praktycznie aż do końca wojny. Wtedy też w czasie jednego z alianckich nalotów twierdza została doszczętnie zniszczona. Po wojnie przystąpiono do jej odbudowy. Obecnie w pełni zrekonstruowana warownia udostępniona jest dla zwiedzających. Zamek Doornenburg stanowi jedną z największych i najlepiej zachowanych tego typu budowli w całej Holandii.

Ciekawostki
- Zamek Doornenburg posłużył za inscenizację do historycznego holenderskiego serialu telewizyjnego zatytułowanego Floris.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Kawiarnie mają w Holandii długie i bogate tradycje. Przyjmuje się że pierwszy bar (będący protoplastą przyszłych kawiarni) powstał w Amsterdamie już w XIII wieku. Holenderskie kawiarnie niosą niemal taką samą wartość kulturową jak muzea czy galerie, wież wizyta w jednej z nich powinna znaleźć się w każdym programie wycieczki po kraju. Kawę zaparza się tu przeważnie w filiżance, a nie w ekspresie. Kawiarnie są ucieleśnieniem holenderskiego terminu gezelligiheid, oznaczającego przytulność lub serdeczność.
Reklama
Polub nas