Zamek Chantilly (Château de Chantilly)

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Region: Hauts-de-France
Miejscowość: Chantilly
Strona Internetowa: www.chateaudechantilly.com
GPS: N: 49°11'40.68", E: 2°29'13.77"
Zamek Chantilly
Zamek Chantilly - panorama
Chantilly to niewielka miejscowość w północnej Francji, położona w departamencie Oise, około 50 km w kierunku północno-wschodnim od Paryża. Główną atrakcją turystyczną jest tu otoczony malowniczym parkiem monumentalny renesansowy zamek. Rezydencja wzniesiona została w XVI wieku w miejscu starej średniowiecznej twierdzy. Głównym inicjatorem budowy nowego zamku był urodzony w Chantilly francuski żołnierz i dyplomata książę Anne de Montmorency (1492-1567), za projekt zaś odpowiadał słynny francuski architekt i mistrz murarski Pierre Chambiges. Powstał wówczas przepiękny zespół pałacowy, który otoczony został przeszło 100 hektarowymi ogrodami. W XVII wieku posiadłość stała się własnością członków arystokratycznego rodu Kondeuszy (Condé) spokrewnionego z królewską rodziną Burbonów. Przedstawiciele tego rodu odgrywali znaczącą rolę we Francji na przełomie XVI i XVII wieku, a także pretendowali do korony polskiej. W owym czasie Chantilly stanowiło schronienie Wielkiego Kondeusza podczas jego wygnania z dworu królewskiego. Trudny okres w swojej historii zamek przechodził w czasie rewolucji francuskiej, kiedy to został splądrowany i dotkliwie zniszczony. Wtedy też urządzono w nim więzienie, a większość dzieł sztuki przeniesiono do Luwru. W latach 1875-1881 spadkobierca Kondeuszy, książę d'Aumale przeprowadził gruntowną odbudowę zamku przywracają mu dawną świetność. W 1886 roku przekazał on posiadłość Instytutowi Francuskiemu w którego rękach posiadłość pozostaje po dziś dzień.

Zwiedzanie
Kompleks zamkowy składa się z dwóch oddzielonych od siebie fosą pałaców: Petit Chateau i Grand Chateau. Całość zaś otoczona jest rozległym parkiem w którym znajduje się m.in.malowniczy Wielki Kanał (Canal Grande), ogród chiński, wodospad, sztuczna wioska z pięcioma wiejskimi gospodarstwami oraz XVII wieczne ogrody francuskie z licznymi fontannami. Obecnie w murach rezydencji ma swoją siedzibę Musée Condé (Muzeum Kondeuszy). Szczyci się ono jedną z największych i najwspanialszych (obok Luwrze) kolekcji malarstwa we Francji. w sumie zgromadzono to przeszło 1000 obrazów, 2,5 tysiąca rysunków oraz 2,5 tysiąca grafik. Obejrzeć można tu dzieła takich artystów jak m.in. Sassetta, Giotta, Rafaela czy Botticello. Co ciekawe obok siebie wiszą obrazy reprezentujące różne szkoły malarskie. Specyficzny porządek ma charakter czysto formalny, np. pośrodku ściany wisi największy obraz, po jego bokach coraz mniejsze. Dla gości udostępnione są pełne przepychu wnętrza oraz niezwykła biblioteka w której zgromadzono kolekcję liczącą przeszło 30 tysięcy woluminów i starodruków (w tym m.in. Biblię Gutenberga czy Les Tres Riches Heures du Duc de Berry). Warto także przespacerować się po ozdobionych rzeźbami rozległych stajaniach, które pomieścić mogą przeszło 200 koni oraz 300 psów gończych. Cześć pomieszczeń zaadoptowana została na Muzeum Koni. Chantilly uchodzi za jeden z najlepszych ośrodków jeździeckich w Europie. W miasteczku rozgrywane są także wyścigi konne.
Zdjęcia [11]
Zamek Chantilly
Zamki i pałace Klooska· 160
Zamek Chantilly
Zamki i pałace Klooska· 139
Zamek Chantilly
Zamki i pałace Klooska· 137
Zamek Chantilly
Zamki i pałace Klooska· 142
Zamek Chantilly
Zamki i pałace Klooska· 138
Zamek Chantilly
Zamki i pałace Klooska· 146
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Stolica Normandii Rouen określana bywa bardzo często mianem miasta stu dzwonnic. Rzeczywiście można doliczyć się tu, aż tylu kościołów, jednak tylko jeden z nich znany jest na całym świecie. Jest to przepiękna ozdobiona dwoma wyniosłymi wieżami Katedra Najświętszej Marii Panny.
Reklama
Polub nas