Zamek Chantilly (Château de Chantilly)

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Region: Hauts-de-France
Miejscowość: Chantilly
Strona Internetowa: www.chateaudechantilly.com
GPS: N: 49°11'40.68", E: 2°29'13.77"
Zamek Chantilly
Zamek Chantilly - panorama
Chantilly to niewielka miejscowość w północnej Francji, położona w departamencie Oise, około 50 km w kierunku północno-wschodnim od Paryża. Główną atrakcją turystyczną jest tu otoczony malowniczym parkiem monumentalny renesansowy zamek. Rezydencja wzniesiona została w XVI wieku w miejscu starej średniowiecznej twierdzy. Głównym inicjatorem budowy nowego zamku był urodzony w Chantilly francuski żołnierz i dyplomata książę Anne de Montmorency (1492-1567), za projekt zaś odpowiadał słynny francuski architekt i mistrz murarski Pierre Chambiges. Powstał wówczas przepiękny zespół pałacowy, który otoczony został przeszło 100 hektarowymi ogrodami. W XVII wieku posiadłość stała się własnością członków arystokratycznego rodu Kondeuszy (Condé) spokrewnionego z królewską rodziną Burbonów. Przedstawiciele tego rodu odgrywali znaczącą rolę we Francji na przełomie XVI i XVII wieku, a także pretendowali do korony polskiej. W owym czasie Chantilly stanowiło schronienie Wielkiego Kondeusza podczas jego wygnania z dworu królewskiego. Trudny okres w swojej historii zamek przechodził w czasie rewolucji francuskiej, kiedy to został splądrowany i dotkliwie zniszczony. Wtedy też urządzono w nim więzienie, a większość dzieł sztuki przeniesiono do Luwru. W latach 1875-1881 spadkobierca Kondeuszy, książę d'Aumale przeprowadził gruntowną odbudowę zamku przywracają mu dawną świetność. W 1886 roku przekazał on posiadłość Instytutowi Francuskiemu w którego rękach posiadłość pozostaje po dziś dzień.

Zwiedzanie
Kompleks zamkowy składa się z dwóch oddzielonych od siebie fosą pałaców: Petit Chateau i Grand Chateau. Całość zaś otoczona jest rozległym parkiem w którym znajduje się m.in.malowniczy Wielki Kanał (Canal Grande), ogród chiński, wodospad, sztuczna wioska z pięcioma wiejskimi gospodarstwami oraz XVII wieczne ogrody francuskie z licznymi fontannami. Obecnie w murach rezydencji ma swoją siedzibę Musée Condé (Muzeum Kondeuszy). Szczyci się ono jedną z największych i najwspanialszych (obok Luwrze) kolekcji malarstwa we Francji. w sumie zgromadzono to przeszło 1000 obrazów, 2,5 tysiąca rysunków oraz 2,5 tysiąca grafik. Obejrzeć można tu dzieła takich artystów jak m.in. Sassetta, Giotta, Rafaela czy Botticello. Co ciekawe obok siebie wiszą obrazy reprezentujące różne szkoły malarskie. Specyficzny porządek ma charakter czysto formalny, np. pośrodku ściany wisi największy obraz, po jego bokach coraz mniejsze. Dla gości udostępnione są pełne przepychu wnętrza oraz niezwykła biblioteka w której zgromadzono kolekcję liczącą przeszło 30 tysięcy woluminów i starodruków (w tym m.in. Biblię Gutenberga czy Les Tres Riches Heures du Duc de Berry). Warto także przespacerować się po ozdobionych rzeźbami rozległych stajaniach, które pomieścić mogą przeszło 200 koni oraz 300 psów gończych. Cześć pomieszczeń zaadoptowana została na Muzeum Koni. Chantilly uchodzi za jeden z najlepszych ośrodków jeździeckich w Europie. W miasteczku rozgrywane są także wyścigi konne.
Zdjęcia [11]
Zamek Chantilly
Zamki i pałace Klooska· 97
Zamek Chantilly
Zamki i pałace Klooska· 71
Zamek Chantilly
Zamki i pałace Klooska· 69
Zamek Chantilly
Zamki i pałace Klooska· 78
Zamek Chantilly
Zamki i pałace Klooska· 70
Zamek Chantilly
Zamki i pałace Klooska· 86
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Kiedy to w czasie wojny stuletniej bieg wydarzeń zaczął przybierać nieciekawy obrót dla Francuzów, na scenie historii pojawiła się słynna Joanna d'Arc (1412-1431) zwana także Dziewicą Orleańską. To właśnie ona twierdząc, że działa kierowana przez Boga poprowadziła francuskie oddziały do uwolnienia oblężonego Orleanu oraz koronowania delfina na króla Remis w 1429 roku stając się jedną z największych francuskich bohaterek w historii tego kraju. Ostatecznie jednak została pojmana przez Anglików w 1431 roku i spalona na stosie w wieku zaledwie 19 lat.
Reklama
Polub nas