Oulu

Finlandia
Kraj: Finlandia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Pohjanmaa Północna
Populacja: 139 660
GPS: N: 65°0'49.90", E: 25°28'21.58"
Oulu
Oulu - panorama
Oulu to miasto w zachodniej Finlandii, położone przy ujściu rzeki Oulujoki do Zatoki Botnickiej (najbardziej wysuniętą na północ część Morza Bałtyckiego). Początki miasta sięgają połowy XIV wieku, kiedy to Szwedzi wybudowali tu pierwszy warowny zamek (Kastelli). Twierdza ta miała umocnić ich dominację na tych terenach do których rościł sobie także prawo Nowogród Wielki. W kolejnych wiekach wokół zamku uformowała się osada, która w 1605 roku otrzymała prawa miejskie. W XVIII wieku Oulu wielokrotnie nękane było licznymi pożarami. Zniszczeniu uległo wtedy większość zabytkowej zabudowy miejskiej. W 1809 roku, po zakończeniu wojny rosyjsko-szwedzkiej i zawarciu pokoju w Hamina, Oulu zostało włączone do Wielkiego Księstwa Finlandii, będącego pod protektoratem imperium rosyjskiego.

Zwiedzanie
Do najważniejszych zabytków miasta należą m.in. zbudowana w XVIII wieku na cześć szwedzkiego króla Szwecji Gustawa III katedra (Oulun tuomiokirkko), budynek ratusza miejskiego, wybudowana w 1890 roku Hala targowa oraz pozostałości średniowiecznego zamku. W Oulu znajduje się jedna z najgęstszych w całej Finlandii sieci ścieżek rowerowych w Finlandii, przez co miasto zyskało miano stolicy rowerowej.
Czy wiesz że?
Sauna stanowi jeden z najważniejszych elementów fińskiej kultury, który swoimi tradycjami sięga 2 tysiące lat wstecz. Wizytę w saunie mieszkańcy Finlandii traktują jako panaceum na wszelkie dolegliwości. Obecnie w Finlandii jest przeszło 1,5 mln saun, z czego większość znajduje się w prywatnych domach. Zaproszenie do kąpieli w rodzinnej saunie stanowi wielki zaszczyt, którzy przyrównać można do zaproszenia na domowy obiad.
Reklama
Polub nas