Bergen

Norwegia     UNESCO
Kraj: Norwegia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Okręg: Hordaland
Populacja: 250 000
GPS: N: 60°23'12.50", E: 5°19'43.36"
Bergen
Bergen - panorama
Bergen to otoczone malowniczymi górami miasto portowe w zachodniej Norwegii, położone na granicy Morza Północnego i Norweskiego. Jest to drugie (po Oslo) co do wielkości miasto kraju. Założone zostało jako osada rybacko-kupiecka w 1070 roku, przez ówczesnego króla Norwegii - Olafa III Spokojnego (1050-1093) i nosiło wówczas nazwę Bjorgvin. Na przełomie XII-XIII wieku Bergen stanowiło główny ośrodek polityczny oraz handlowy kraju. W XIV wieku Bergen stało się członkiem Hanzy - związku miast handlowych Europy Północnej z czasów Średniowiecza i początku ery nowożytnej). Wtedy też przeżywało swój największy rozkwit w czasie którego pełniło funkcje stolicy kraju, a także było miejscem koronacji królów norweskich. Dziś pozostałością po latach świetności Bergen jest piękne portowe stare miasto - Bryggen. O jego dawnym bogactwie świadczą liczne spiczaste fasady domów kupieckich oraz spichlerzy ciągnących się wzdłuż nabrzeża.

Zwiedzanie
Najważniejsze zabytki miasta to m.in. drewniane domy mieszkalne ze słynnym zespołem drewnianej zabudowy Bryggen (odbudowanej pieczołowicie po pożarze w 1702 roku), katedra św. Olafa, XIII wieczny Zamek Bergenhus, XVII wieczna Brama Miejska, Akwarium Morskie oraz liczne romańskie i renesansowe kościoły. Odwiedzając Bergen warto także wybrać się na okoliczną górę Floyen (399 metrów n.p.m.). Na jej szczyt z którego rozpościera się przepiękna panorama miasta prowadzi z centrum wybudowana w 1918 roku kolejka linowo-terenowa (Floibanen). Trasa ta liczy sobie 844 metry a jej pokonanie zajmuje niecałe 4 minuty. W 1979 roku zabytkowe Stare Miasto w Bergen zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zdjęcia [10]
Bergen
Miasta grolen· 268
Bergen
Miasta grolen· 254
Bergen
Miasta grolen· 244
Bergen
Miasta grolen· 252
Bergen
Miasta grolen· 238
Bergen
Miasta grolen· 260
Czy wiesz że?
Jednym z symboli Norwegii i zarazem najciekawszych zabytków są pochodzące z czasów końca epoki wikingów drewniane kościoły słupowe (stavkirke). Świątynie te charakteryzują się kunsztownymi zdobieniami oraz dachówkami w kształcie smoczej łuski. Do czasów obecnych zachowało się ich na terenie kraju 30. Najstarszy znajduje się w miasteczku Urnes, a największy w Heddal.
Reklama
Polub nas