Zamek w Dobczycach

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Województwo: Małopolskie
Miejscowość: Dobczyce
Strona Internetowa: www.zamek.dobczyce.pl
GPS: N: 49°52'37.87", E: 20°5'6.48"
Zamek w Dobczycach - panorama
Dobczyce to miasto w województwie małopolskim, położone w dolinie rzeki Raby około 25 km na południe od centrum Krakowa. Jednym z jego najciekawszych zabytków jest usytuowany na malowniczym skalistym wzgórzu nad brzegiem Jeziora Dobczyckiego średniowieczny zamek obronny. Warownia ta wzniesiona została w XIV w miejscy dawnej strażnicy książęcej, a jej głównym fundatorem był ówczesny król Polski - Kazimierz III Wielki (1310-1370). Pod koniec XVI wieku zamek stał się własnością rodziny Lubomirskich, której członkowie przebudowali go w renesansową rezydencję. Kres świetności zamku przypadł na okres potopu szwedzkiego, kiedy to został wraz z miastem został splądrowany i zniszczony przez wojska szwedzkie. Po tym wydarzeniu, opuszczony i zaniedbany zaczął stopniowo popadać w coraz to większą ruinę.
Pierwsze prace konserwatorskie przeprowadzone zostały dopiero na początku XX wieku. Po II wojnie światowej zamek został poddany gruntownej renowacji. Obecnie odrestaurowana warownia udostępniona jest dla zwiedzających, a w jej murach ma swoja siedzibę Muzeum Regionalne PTTK w Dobczycach. Dla gości udostępniona jest m in. sala hutnicza, kaplica zamkowa czy izba katów. Odwiedzając zamek warto także zajrzeć do znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie skansenu. Stanowi on ważny przystanek na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Zobaczyć w nim możemy m in. starą wozownię, XIX wieczny kurnik (dawny dworski siennik), Karczmę, Alkierz oraz prezentującą bogate zbiory narzędzi i urządzeń z dawnych warsztatów rzemieślniczych Izbę Cechów.
Ceny biletów
- normalny - 7 PLN
- ulgowy - 5 PLN
- rodzinny - 15 PLN (rodzice wraz z maks. dwójką dzieci do lat 12)
- oprowadzanie przez przewodnika - 30 PLN
Zdjęcia [24]
Zamek w Dobczycach
Zamki i pałace Jarko· 914
Zamek w Dobczycach
Zamki i pałace Jarko· 925
Zamek w Dobczycach
Zamki i pałace Jarko· 927
Zamek w Dobczycach
Zamki i pałace Jarko· 909
Zamek w Dobczycach
Zamki i pałace Jarko· 958
Zamek w Dobczycach
Zamki i pałace Jarko· 895
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1138 roku ówczesny król Sycylii - Roger II polecił jednemu ze swoich geografów sporządzić mapę świata. Zadania tego podjął się arabski geograf Muhammad al-Idrisi, który to po kilku latach rozmów z podróżnikami oraz handlarzami przemierzającymi Afrykę, Europę i Azję stworzył słynną Księgę Rogera (łac. Tabula Rogeriana). Znalazły się w niej także informacje o Polsce, która nazwana została Buluniia. Przeczytać tam można m in. "Co się tyczy ziemi Buluniia, która jest krajem wiedzy i mędrców rumijskich. Jest to kraj o pięknej ziemi, urodzajny, obfitujący w źródła i w rzeki, o ciągnących się bez przerwy prowincjach i dużych miastach, bogaty we wsie i domostwa. Do miast jego należą: Ikraku (Kraków), Ginazna (Gniezno), Ratislaba (Wrocław), Siradija (Sieradz), Nugrada (Łęczyca) oraz Sitnub (Sanok). Wszystkie one są sławnymi stolicami i silnymi centrami, w których zebrane są dostatki rozmaitych krajów."
Reklama
Polub nas