Włodzimierz (Влади́мир)

Rosja
Kraj: Rosja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Obwód władimirski
Populacja: 312 895
GPS: N: 56°7'36.45", E: 40°23'46.42"
Włodzimierz
Włodzimierz to zabytkowe miasto w zachodniej Rosji, położone nad rzeką Klaźmą będącą dopływem Oki. Założone zostało w 990 roku przez kijowskiego księcia Włodzimierza I Wielkiego z dynastii Rurykowiczów. W 1157 roku miasto stało się stolicą największego z północnych księstw Rusi, księstwa włodzimiersko-suzdalskiego. W owym czasie z rozkazu wielkiego księcia włodzimierskiego Andrzeja I Bogolubskiego w mieście wzniesiono wiele znamienitych budowli. Obecnie wielu historyków uważa, że Włodzimierz stanowi ogniwo łączące starą stolice Rusi, czyli Kijów z nową, czyli Moskwą. Świadectwem tego miałby być jego staroruskie zabytki. W tych czasach miasto nie ustępowało wspaniałością nawet zachodnim ośrodkom. Mimo wielu zniszczeń spowodowanych najazdami Mongołów miasto dalej zyskiwało na znaczeniu, a po osiedleniu się tu w 1299 roku Maksyma, metropolity kijowskiego, uciekającego przed Mongołami, Włodzimierz był faktyczną duchową i symboliczną stolicą Rusi. W 1382 Włodzimierz spustoszyły wojska chana Tochtamysza, a w pół niespełna pół wieku później armia rosyjsko-mongolska chana Tałycza. Wtedy też miasto zaczęło tracić na znaczeniu na rzecz Moskwy. Na początku XVII wieku Włodzimierz próbowała bezskutecznie zdobyć polska armia dowodzona przez Aleksandra Lisowskiego.

Zwiedzanie
Jednym z najcenniejszych zabytków Włodzimierza jest zbudowana w latach 1158-1164 i przebudowywana w XVII oraz w XVIII wiekach słynna Złota Brama. Budowla ta była wzorowania na na złotej bramie w Konstantynopolu i dawniej stanowiła fragment miejskich fortyfikacji. Na jej szczycie znajduje się niewielka cerkiew nadbramną Złożenia Szat Bogurodzicy, którą wybudowano w tym samym czasie co bramę. W 1238 roku brama wytrzymała napór hord Batu-chana. Pozostałe ważne zabytki Włodzimierza to m.in. wzniesiony w latach 1194-1197 Sobór św. Dymitra Sołuńskiego, XVI wieczny Sobór Zaśnięcia Matki Bożej, trzy XVIII wieczne cerkwie (Bogurodzicy, św. Nikity i św. Mikołaja) oraz XVIII wieczne Sukiennice. W czasie rządów komunistów zniszczono ponad dziesięć cerkwi powstałych w XVII i XVIII wiekach oraz jeden z najstarszych klasztorów w Rosji (Klasztor Narodzenia Matki Bożej), który obecnie jest rekonstruowany.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Nazwę kawiarni "Bistro" wymyślili Rosjanie. Miało to miejsce w czasach napoleońskich, kiedy to pojawiający się w europejskich restauracjach rosyjscy żołnierze często ponaglali obsługę mówiąc "Bystro, bystro...", co po rosyjsku oznacza "Szybko, szybko...". Łatwiejsze do wymówienia jest "I" zamiast "Y", dlatego zamiast "Bystro" powstało "Bistro"
Reklama
Polub nas