Dublin

Irlandia
Kraj: Irlandia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Leinster
Populacja: 505 739
Powierzchnia: 115 km²
Strona Internetowa: www.visitdublin.com
GPS: N: 53°20'38.77", W: 6°16'2.98"
Dublin
Dublin - panorama
Dublin to stolica i zarazem największe miasto Irlandii, położone na wschodnim wybrzeżu wyspy u ujścia rzeki Liffey do Zatoki Dublińskiej stanowiącej część Morza Irlandzkiego. Jego nazwa wywodzi się od okolicy w jakiej się obecne znajduje. Niegdyś określana była mianem Dúbh Linn co po irlandzku oznacza Czarny Staw. Historia Dublina sięga IX wieku, kiedy to duńscy wikingowie założyli tu jedną ze swoich osad handlowych. Pozostawali oni tu aż do XII wieku, kiedy to miasto zostało zdobyte przez Normanów. W 1171 roku Dublin otrzymał prawa miejskie i dzięki licznym przywilejom bardzo szybko stał się jednym z głównych ośrodków panowania angielskiego w Irlandii. Dominacja Brytyjczyków nad miastem trwała aż do uzyskania niepodległości przez Irlandię w 1920 roku.

Zwiedzanie
Do najciekawszych zabytków Dublina zaliczyć możemy m in. wybudowany przez Normanów w XIII i przebudowany w XVIII wieku Zamek Dubliński, XII wieczną katedrę Christchurch (zwaną także Kościołem Chrystusowym), założony przez Elżbietę I w 1592 roku Trinity College, gotycką katedrę św. Patryka, stanowiący pamiątkę po jednej z pielgrzymek Jana Pawła III przeszło 27 metrowy Krzyż Papieski, XVII wieczny Kilmainham Hospital, kościół św. Audoena oraz będący dawną siedzibą parlamentu Bank of Ireland. Odwiedzając miasto warto także odwiedzić słynny Browar Guinessa oraz znajdujący się na lewym brzegu Liffey - Phoenix Park. Jest to jeden z największych ogrodzonych parków Europy. Na jego obszarze znajduje się m in. miejskie zoo oraz rezydencja prezydenta. Jednym z symboli Dublina jest wzniesiona w 1966 roku przeszło 120 metrowa potężna stalowa iglica zwana Spire of Dublin lub Monument of Light. Zaprojektowana została przez brytyjską pracownię architektoniczną Ian Ritchie Architects i usytuowana została w miejscu wysadzonej w powietrze w 1966 roku przez byłego bojownika IRA - Kolumnie Nelsona Horatio (jeden z najsłynniejszych w historii floty brytyjskiej admirałów, który dwukrotnie pokonał flotę francuską).
Zdjęcia [5]
Dublin
Miasta goblin· 826
Dublin
Miasta goblin· 791
Dublin
Miasta goblin· 797
Dublin
Miasta goblin· 776
Dublin
Miasta goblin· 776
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W tradycji irlandzkiej zachowała się po dziś dzień niezwykła społeczność zwana travellersami. Są to osoby mieszkające głównie w przyczepach i wozach (caravans), które od wielu pokoleń prowadzą wędrowny tryb życia. Kiedyś robili to w kolorowych wozach zaprzęgowych, a dziś do podróżowania wykorzystują przyczepy campingowe. Travellersi posiadają swój własny język, obyczaje i kulturę, które w Irlandii są pod ścisłą ochroną.
Reklama
Polub nas