Hal Tarxien

Malta     UNESCO
Kraj: Malta
Kontynent: Europa
Kategoria: Stanowiska archeologiczne
Region: Malta (wyspa)
GPS: N: 35°51'57.00", E: 14°30'43.00"
Hal Tarxien to mała miejscowość i zarazem stanowisko archeologiczne na Malcie, położone w pobliżu Valletty. Znajduje się tu odkryty w 1914 roku pochodzący z okresu neolitu i epoki brązu kompleks podziemnych budowli megalitycznych. Całość podzielona jest na kilka części, z których najciekawszym elementem jest znajdujące się południowej część kompleksu sanktuarium w którego ruinach odnaleziono wiele kamiennych bloków ozdobionych motywem spirali oraz fragment monumentalnego posągu bogini-matki.
Większość artefaktów znalezionych podczas prac wykopaliskowych, można obejrzeć w znajdującym się w Vallettcie Narodowym Muzeum Archeologii.
W 1992 roku stanowisko archeologiczne w Traxien zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Na godle Republiki Malty dostrzec można Krzyż Jerzego. Jest to odznaczenie jakie otrzymali mieszkańcy wyspy 15 kwietnia 1942 roku od króla Wielkiej Brytanii Jerzego VI Windosra za wielkie męstwo oraz oddanie w czasie niemieckich i włoskich ataków lotniczych. Życie wówczas straciło przeszło 1200 brytyjskich oraz maltańskich obywateli, a także zniszczona została znaczna część stolicy Malty - Valletty. Krzyż Jerzego jest najwyższym cywilnym odznaczeniem państwowym Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii.
Reklama
Polub nas