Valletta (Il-Belt)

Malta     UNESCO
Kraj: Malta
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Malta (wyspa)
Populacja: 7 650
Strona Internetowa: www.cityofvalletta.org
GPS: N: 35°53'52.00", E: 14°30'45.00"
Valletta
Valletta - panorama
Valletta to zabytkowe miasto i zarazem stolica Malty, położone na malowniczym półwyspie Sceberras (północne wybrzeże wyspy) pomiędzy wcinającymi się w głąb lądu zatokami Grand Harbour i Marsamxett Harbour. Założone zostało w 1557 roku przez wielkiego mistrza zakonu joannitów Jeana Parisota de La Valette (1494-1568). Głównym projektantem i planistą Valletty został znany włoski architekt Francesco Laparelli (uczeń samego Michała Anioła). Miasto usytuowane zostało na wznoszącej się na wysokość 60 metrów skale i otoczone zostało licznymi fortyfikacjami i bastionami oraz fosą. Jedną z pierwszych budowli Valletty był kościół Matki Boskiej Zwycięskiej. W świątyni tej po śmierci pochowany został założyciel miasta Jean Parisot (w późniejszym czasie jego grobowiec przeniesiony został do konkatedry świętego Jana). Bardzo szybko Valletta stała się jednym z ważniejszych ośrodków miejskich wyspy. Powstał tu m in. jeden z największych szpitali w Europie (Sacra Infirmeria), a w 1731 roku wielki mistrz Antonio Manoel de Vilhena polecił wybudować monumentalny Teatr Manoela, który obecnie jest trzecim najstarszym teatrem na świecie.

Zwiedzanie
Valletta znana jest i ceniona ze swoich licznych i cennych zabytków. Praktycznie każdy budynek ma tu swoją historię a całe miasto nazywane bywa bardzo często "muzeum na otwartym powietrzu". Do najważniejszych zabytków miasta zaliczyć możemy m.in. XVII wieczną Katedrę Św. Jana (dawny kościół zakonu joannitów), wzniesiony w drugiej połowie XVI wieku symbolizujący wielkość i chwałę Joannitów monumentalny Pałac Wielkich Mistrzów, kościół Il Gesù, XVIII wieczną bibliotekę oraz liczne pałace i zabytkowe fortyfikacje. W 1980 roku Valletta została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zdjęcia [24]
Valletta
Miasta Andrzej· 252
Valletta
Miasta Andrzej· 212
Valletta
Miasta Andrzej· 215
Valletta
Miasta Andrzej· 228
Valletta
Miasta Andrzej· 226
Valletta
Miasta Andrzej· 208
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Na godle Republiki Malty dostrzec można Krzyż Jerzego. Jest to odznaczenie jakie otrzymali mieszkańcy wyspy 15 kwietnia 1942 roku od króla Wielkiej Brytanii Jerzego VI Windosra za wielkie męstwo oraz oddanie w czasie niemieckich i włoskich ataków lotniczych. Życie wówczas straciło przeszło 1200 brytyjskich oraz maltańskich obywateli, a także zniszczona została znaczna część stolicy Malty - Valletty. Krzyż Jerzego jest najwyższym cywilnym odznaczeniem państwowym Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii.
Reklama
Polub nas