Twierdza Sudak (Феодосия Судак)

Ukraina
Kraj: Ukraina
Kontynent: Europa
Kategoria: Bunkry, Twierdze
Obwód: Autonomiczna Republika Krymu
Miejscowość: Sudak
GPS: N: 44°50'29.00", E: 34°57'31.00"
Twierdza Sudak - panorama
Twierdza Sudak wzniesiona została w latach 1371-1469 przez Genueńczyków w południowo-wschodniej części Krymu nad Morzem Czarnym. Stanowiła ona jeden z elementów zespołu genueńskich fortec na południowym wybrzeżu Krymu, chroniących interesy państwa w tym regionie. Twierdza jest najlepiej zachowaną tego typu zabytkowa budowlą w basenie Morza Czarnego z czasów rozkwitu i ekspansji średniowiecznej Republiki Genueńskiej. Warownia została zdobyta w 1475 roku przez Turków osmańskich. Był to ostatni bastion Genui na Krymie. Od tego czasu miasto wraz z twierdzą utraciło swoje znaczenie strategiczne i handlowe i stało się małą osadą.
Do czasów obecnych z tej imponującej twierdzy zachowały się pozostałości murów obwodowych z 14 basztami, ruiny kościoła, meczet, pomieszczenia podziemne zwane cysternami oraz fundamenty domów.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Kijowie na Ukrainie znajduje się najgłębsza stacja metra na świecie. Jest nią usytuowana na głębokości 105 metrów oddana do użytku w 1960 roku i położona na pierwszej linii metra (Swjatoszynśko-Browarśka) stacja Arsenalna. Tak głębokie usytuowanie podyktowane zostało wysokim brzegiem rzeki Dniepr.
Reklama
Polub nas