Czufut-Kale (Чуфут-Кале)

Ukraina
Kraj: Ukraina
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Obwód: Autonomiczna Republika Krymu
GPS: N: 44°44'28.00", E: 33°55'28.00"
Czufut-Kale - panorama
Czufut-Kale to średniowieczne skalne miasto-twierdza na Ukrainie, położone w zachodniej części Krymu. Nazwa w języku Tatarów krymskich oznaczała: twierdzę żydowską. Początki miasta sięgają końca VI wieku kiedy to powstała tu graniczna strażnica znajdującego się pod władaniem Bizancjum miejscowego plemienia Alanów.
W 1299 roku miasto zostało zdobyte i splądrowane przez Mongołów dowodzonych przez chana Nogaja.
W połowie XIV wieku Czufut-Kale dostało się we władanie Tatarów, którzy wybudowali tu meczet a po utworzeniu w XV wieku Chanatu Krymskiego utworzyli w mieście stolicę chanatu. Dwór chański znajdował się tu do 1532 roku kiedy to postanowiono przenieść stolicę do pobliskiego Bachczysaraju. W Czufut-Kale pozostała jedynie ludność karaimska oraz ormiańska. W drugiej połowie XVIII wieku miasto zostało opuszczone przez Ormian a wcielenie Krymu do Rosji spowodowało upadek Czufut-Kale. Koniec XIX wieku przyniósł całkowite opustoszenie miasta.
Obecnie Czufut-Kale to najlepiej zachowane na Krymie skalne miasto. Zobaczyć tu możemy kompleks pieczar i pozostałości domów oraz świątyń wykutych w skale posiadających okna, drzwi, kuchnie czy nawet spiżarnie.
Z ruin miasta rozpościera się także malowniczy widok na okoliczne kaniony.
Zdjęcia [5]
Czufut-Kale
Miasta zorda· 766
Czufut-Kale
Miasta zorda· 776
Czufut-Kale
Miasta zorda· 627
Czufut-Kale
Miasta zorda· 613
Czufut-Kale
Miasta zorda· 688
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Przed II wojną światową znajdujący się obecnie na terenie Ukrainy Truskawiec stanowił drugie, zaraz po Krynicy, najlepsze polskie uzdrowisko.
Reklama
Polub nas