Berdyczów (Бердичів)

Ukraina
Kraj: Ukraina
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Obwód: Żytomierski
Populacja: 84 300
Powierzchnia: 65 km²
GPS: N: 49°54'28.45", E: 28°35'16.57"
Berdyczów
Berdyczów to miasto na Ukrainie, położone nad rzeką Hniłopiat, w odległości około 44 km na południe od Żytomierza. W 1593 roku Berdyczów uzyskał prawa miejskie. Rozkwit miasta przypadł na czasy Augusta III i Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wtedy to ufundowany przez Janusza Tyszkiewicza, klasztor karmelitów bosych przebudowany został w warowną twierdzę, otoczoną potężnym wałem z mostem zwodzonym. W 1768 roku twierdza przetrwała 17 dni oblężenia, odpierając trzykrotnie szturmy.
Pod koniec XVIII wieku Berdyczów został przyłączony do Rosji, a od 1922 roku należy do Ukrainy. Głównymi zabytkami miasta są XVII wieczny warowny klasztor, XVIII wieczny Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny oraz Pałac Radziwiłów.
Czy wiesz że?
W Kijowie na Ukrainie znajduje się najgłębsza stacja metra na świecie. Jest nią usytuowana na głębokości 105 metrów oddana do użytku w 1960 roku i położona na pierwszej linii metra (Swjatoszynśko-Browarśka) stacja Arsenalna. Tak głębokie usytuowanie podyktowane zostało wysokim brzegiem rzeki Dniepr.
Reklama
Polub nas