Sztokholm (Stockholm)

Szwecja
Kraj: Szwecja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Stockholm
Populacja: 825 057
Powierzchnia: 188 km²
GPS: N: 59°19'58.04", E: 18°3'52.16"
Sztokholm
Sztokholm - panorama
Sztokholm to stolica i zarazem największe miasto Szwecji, położone środkowo-wschodniej części kraju gdzie słodka woda jeziora Melar (Mälaren) miesza się z wodami Morza Bałtyckiego. Miasto rozlokowane jest na czternastu wyspach połączonych ze sobą przeszło pięćdziesięcioma mostami, a blisko jedną trzecią jego powierzchni stanowią parki lasy oraz łąki. Pierwsza pisemna wzmianka o Sztokholmie pojawia się już w 1252 roku, kiedy to książę (jarl) Birger Magnusson (przywódca drużyny wikingów), polecił wznieść na styku jeziora Melar z morzem twierdzę zwaną Tre Kronor (Trzy Korony). Nazwa ta nawiązuje do trzech złotych koron jakie zostały umieszczone na szczycie wieży. Symbol ten przetrwał do czasów obecnych i znajduje się w herbie kraju. Mimo że Sztokholm nigdy nie przystąpił do Hanzy, to dzięki prężnie rozwijającemu handlu miasto dynamicznie się rozwijało i w już w 1436 stało się stolicą i siedzibą szwedzkich królów. Wkrótce potem w miejscowym porcie utworzono także główną bazę szwedzkiej floty wojennej, skąd w 1628 roku na wojnę z Polską wyruszył słynny okręt Vasa. Obecnie Sztokholm jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miast w całej Skandynawii.

Zwiedzanie
Najstarszą część miasta stanowi rozlokowana na wyspie Stadsholmen historyczna dzielnica Gamla Stan. To właśnie tutaj znajduje się XVIII wieczny rokokowo-gustawiański murowany Zamek Królewski (Kungliga slottet). Oglądając miasto od południowej strony możemy zobaczyć usytuowany nad brzegiem Riddarfjärden będący symbolem Sztokholmu - Stadshuset (ratusz). Budowla ta zaprojektowana została przez znanego szwedzkiego architekta Ragnara Östberga, a inspiracją do jego powstania był słynny wenecki Pałac Dożów. Odwiedzając Sztokholm warto też odwiedzić Muzeum Okrętu Waza (Vasamuséet). W placówce tej znajduje się wybudowany w XVII wieku na polecenie ówczesnego króla Gustawa II Adolfa wspaniały wojenny galeon. Łódź ta zatopiona została w wyniku silnych podmuchów wiatru w 1628 roku zabierając na dno około 30 osób ze stu pięćdziesięcioosobowej załogi. Wrak ten wydobyty został w latach sześćdziesiątych XX wieku i przekształcony okręt-muzeum. Trzymasztowy okręt wykonany jest w większości z drewna dębowego i ozdobiony 700 rzeźbami.
Zdjęcia [33]
Sztokholm
Miasta zorda· 446
Sztokholm
Miasta zorda· 433
Sztokholm
Miasta zorda· 497
Sztokholm
Miasta zorda· 342
Sztokholm
Miasta zorda· 330
Sztokholm
Miasta zorda· 342
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Allemansrätten (prawo wszystkich ludzi) to niepisane stare prawo obowiązujące w Norwegii, Szwecji i Finlandii głoszące, że każdy człowiek ma prawo do kontaktu z naturą bez żadnych nieuzasadnionych ograniczeń. Wynika ono z przekonania, że człowiek stanowi integralną częścią przyrody, zaś cywilizacja ma z nią współistnieć, a nie rywalizować. Każdy, zatem może poruszać się po dowolnych obszarach kraju pod warunkiem uszanowania i niezakłócania prywatności właścicieli terenów zamieszkałych. Można także chodzić po górach, pływać w dowolnie wybranym miejscu, biwakować oraz zbierać dzikie kwiaty, jagody i grzyby.
Reklama
Polub nas