Elbasan

Albania
Kraj: Albania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Obwód: Elbasan
Populacja: 126 081
GPS: N: 41°7'0.62", E: 20°5'33.44"
Elbasan
Elbasan - panorama
Elbasan to zabytkowe miasto w środkowej Albanii, położone nad rzeką Shkumbin. Jego historia sięga czasów starożytnych, kiedy to Rzymianie założyli tu swoją kolonię i wznieśli jedną ze swoich twierdz. Osada usytuowana została w miejscu przecięcia się ważnych szlaków handlowych co przyczyniło się w głównej mierze do jej późniejszego dynamicznego rozwoju. W V stuleciu n.e. miasto - wówczas noszące nazwę Scampa - z własną katedrą było stolicą biskupstwa. W połowie XV wieku miasto dostało się pod panowanie osmańskie, co nie przerwało jego rozwoju. W 1466 roku sułtan Mehmet II nadał miejscowości obecną nazwę i polecił wybudować potężny zamek, którego pozostałości zachowały się do czasów obecnych i obecnie stanowią jeden z najcenniejszych zabytków miasta. Pod panowaniem tureckim Elbasan pozostawało przez blisko cztery kolejne stulecia. Obecnie miasto stanowi część Albanii.

Zwiedzanie
Stare centrum Elbasan to jeden z najlepiej zachowanych przykładów architektury ottomańskiej. Charakterystycznym punktem miasta jest XIX wieczna 60 metrowa wieża zegarowa, która obecnie stanowi jeden z symboli Elbasan. Na niewielki zabytkowy obszar wchodzi się poprzez monumentalną Bramę Targową, naprzeciw której znajduje się niewielkie stanowisko archeologiczne z czasów bizantyjskich. Uliczki najstarszej części miasta są wąskie, a stojące przy nich stare domy w dużej mierze zaniedbane. Napotkać można tu pochodzący z końca XV wieku, wybudowane z polecenia Mehmeta II - Meczet Królewski (Xhamia e Mbretit) - uznawany za jeden z najstarszych w całej Albanii. Odwiedzając miasto warto także zobaczyć katedrę Najświętszej Marii, łaźnię turecką, Muzeum Archeologiczne, pozostałości pochodzących z IV wieku obwarowań miejskich oraz liczne prawosławne cerkwie.

Ciekawostki
- W Elbasan urodził się Dhimitër Shuteriqi (1915-2003), autor wielu powieści historycznych oraz wpływowa postać albańskiego świata literackiego.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Niegdyś w Albanii bezwzględnie przestrzegane było prawo zemsty. Główną jego zasadą było przysłowie mówiące "krew się nie starzeje", co oznaczało, że zemsta mogła być wykonana nawet po kilkudziesięciu latach. Mimo to kraj ten jest bezpieczny dla turystów. Panuje tu także zasada że gościnności obdarzająca specjalnymi względami wszystkie przyjeżdżające do Albanii osoby.
Reklama
Polub nas