Elbasan

Albania
Kraj: Albania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Obwód: Elbasan
Populacja: 126 081
GPS: N: 41°7'0.62", E: 20°5'33.44"
Elbasan
Elbasan to zabytkowe miasto w środkowej Albanii, położone nad rzeką Shkumbin. Jego historia sięga czasów starożytnych, kiedy to Rzymianie założyli tu swoją kolonię. Usytuowana została ona w miejscu przecięcia się ważnych szlaków handlowych co przyczyniło się w głównej mierze do jej późniejszego dynamicznego rozwoju.
W połowie XV wieku miasto dostało się pod panowanie osmańskie. Swoją obecną nazwę miasto uzyskało od tureckiego sułtana Muhammada II w 1466 roku. Wtedy też wzniesiona została tu otoczoną fosą potężna twierdza, która przetrwała po dziś dzień i stanowi obecnie jeden z najcenniejszych zabytków miasta. Pod panowaniem tureckim Elbasan pozostawało przez blisko cztery kolejne stulecia.
Odwiedzając miasto warto zwiedzić katedrę Najświętszej Marii, wybudowany w 1942 roku Meczet Królewski, łaźnię turecką, wieżę zegarową, Muzeum Archeologiczne, pozostałości pochodzących z IV wieku obwarowań miejskich oraz liczne prawosławne cerkwie.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W okresie zimowym w górskich rejonach kraju zalegający przez prawie pół roku śnieg powoduje całkowite odcięcie od świata wielu albańskich wiosek. W 2012 roku spadła tu rekordowa ilość śniegu. W niektórych rejonach grubość pokrywy śnieżnej osiągała przesz 3 metry wysokości.
Reklama
Polub nas