Elbasan

Albania
Kraj: Albania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Obwód: Elbasan
Populacja: 126 081
GPS: N: 41°7'0.62", E: 20°5'33.44"
Elbasan
Elbasan to zabytkowe miasto w środkowej Albanii, położone nad rzeką Shkumbin. Jego historia sięga czasów starożytnych, kiedy to Rzymianie założyli tu swoją kolonię. Usytuowana została ona w miejscu przecięcia się ważnych szlaków handlowych co przyczyniło się w głównej mierze do jej późniejszego dynamicznego rozwoju.
W połowie XV wieku miasto dostało się pod panowanie osmańskie. Swoją obecną nazwę miasto uzyskało od tureckiego sułtana Muhammada II w 1466 roku. Wtedy też wzniesiona została tu otoczoną fosą potężna twierdza, która przetrwała po dziś dzień i stanowi obecnie jeden z najcenniejszych zabytków miasta. Pod panowaniem tureckim Elbasan pozostawało przez blisko cztery kolejne stulecia.
Odwiedzając miasto warto zwiedzić katedrę Najświętszej Marii, wybudowany w 1942 roku Meczet Królewski, łaźnię turecką, wieżę zegarową, Muzeum Archeologiczne, pozostałości pochodzących z IV wieku obwarowań miejskich oraz liczne prawosławne cerkwie.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Niegdyś w Albanii bezwzględnie przestrzegane było prawo zemsty. Główną jego zasadą było przysłowie mówiące "krew się nie starzeje", co oznaczało, że zemsta mogła być wykonana nawet po kilkudziesięciu latach. Mimo to kraj ten jest bezpieczny dla turystów. Panuje tu także zasada że gościnności obdarzająca specjalnymi względami wszystkie przyjeżdżające do Albanii osoby.
Reklama
Polub nas