Gjirokastra (Gjirokastёr)

Albania     UNESCO
Kraj: Albania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Obwód: Gjirokastra
Populacja: 34 000
Strona Internetowa: www.gjirokastra.org
GPS: N: 40°4'42.71", E: 20°8'55.21"
Gjirokastra
Gjirokastra - panorama
Gjirokastra to zabytkowe miasto w południowej Albanii, położone w dolinie rzeki Drinos. Założone zostało prawdopodobnie w XII wieku, kiedy to tereny te znajdowały się pod panowaniem Bizancjum. Wtedy to miasto nazywane było Argyropolis (Srebrne Miasto). W pierwszej połowie XV wieku Gjirokastra została zdobyta i zajęta przez Turków i przez kilka kolejnych stuleci stanowiła część Imperium Osmańskiego. W czasie okupacji, Turcy rozbudowali górującą nad miastem starą twierdzę. Po wyparciu turków z tej części Bałkanów, Gjirokastra przejęta została przez Greków, a po zakończeniu I wojny światowej znalazła się w granicach Albanii.

Zwiedzanie
Jednym z najciekawszych zabytków miasta jest dobrze zachowana monumentalna osmańska warownia. Jest to jeden z najlepiej zachowanych tego typu obiektów na terenie całej Albanii. W jej murach urządzone zostało muzeum wojskowe w którym zobaczyć możemy m in. pochodzące z okresu Zimnej Wojny szczątki amerykańskiego samolotu zwiadowczego Lockheed T-33. W skutek awarii maszyna ta została zmuszona do awaryjnego lądowania na lotnisku w Rinas, które wraz z cala ówczesną Albanią wchodziło w skład ówczesnego podległego ZSRR bloku wschodniego. W mieście znajduje się także wiele krętych i bardzo stromych uliczek, co powoduje że Gjirokastra nazywana bywa także często Miastem Tysiąca Schodów. Dodatkowo znajdujące się w centrum miasta pamiętające okres dominacji tureckiej liczne charakterystyczne malownicze kamienne domki powodują, że obok Berat, Gjirokastra uważana jest za jedno z najpiękniejszych miast Albanii. W 2005 roku zabytkowa część Gjirokastry jako rzadki przykład starej osmańskiej zabudowy została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ciekawostki
w Gjirokastra urodził się Enver Hodża (1908-1985), długoletni przywódca Albanii, przywódca ruchu oporu z okresu II wojny światowej i działacz komunistyczny.
Zdjęcia [5]
Gjirokastra
Miasta Donna· 359
Gjirokastra
Miasta Donna· 318
Gjirokastra
Miasta Donna· 418
Gjirokastra
Miasta Donna· 379
Gjirokastra
Miasta Donna· 938
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Enver Hodża (1908-1985) był dyktatorem najdłużej sprawującym władzę spośród wszystkich komunistycznych państw Europy. Władał on Albanią przez przeszło 40 lat (od 1994 aż do śmierci). Prowadził on politykę całkowitej izolacji kraju, a także sprowadził agresywny państwowy ateizm. Za jego rządów wymordowana została większość albańskich duchownych, a meczety, kościoły i cerkwie były albo rozbierane albo przekształcane w muzea ateizmu. W konsekwencji doprowadziło to kraj do całkowitej zapaści gospodarczej i społecznej.
Reklama
Polub nas