Zamek w Liwie

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Województwo: Mazowieckie
Miejscowość: Liw
Strona Internetowa: www.liw-zamek.pl
GPS: N: 52°22'24.97", E: 21°58'12.35"
Zamek w Liwie
Zamek w Liwie - panorama
Liw to niewielka miejscowość w województwie mazowieckim, położona w dolinie rzeki Liwiec na historycznym pograniczu podlasko-mazowieckim. Główną atrakcją turystyczną jest tu niewielki średniowieczny ceglany zamek obronny. Warownia ta wzniesiona została w ostatniej dekadzie XV wieku z inicjatywy księcia mazowieckiego Janusza I Starszego. Twierdza usytuowana została na sztucznie usypanej wyspie w dolinie rzeki Liwiec. W 1526 roku zamek był w posiadaniu wywodzącej się z dynastii Piastów księżnej Anny Mazowieckiej, a po wcieleniu Mazowsza do Korony na zamku rezydowała królowa Bona Sforza. Kres świetności warowni nastał na okres II wojny północnej (1655-1660), kiedy to w czasie potopu Szwedzi doszczętnie ją zdewastowali. Po tym wydarzeniu zamek nie został już nigdy odbudowany i do dziś pozostaje w stanie trwałej ruiny. Z tej niegdyś imponującej twierdzy zachowała się jedynie wieża, część murów okalających i fundamenty Domu Dużego. W czasie II wojny światowej zamek niemal cudem uniknął rozbiórki przez Niemców. Miejscowy archeolog amator Otto Warpechowski zdołał przekonać Niemców do zmyślonej teorii, że zamek został wzniesiony przez Krzyżaków co skutecznie odwiodło okupantów do całkowitego zniszczenia warowni. Po wojnie w 1963 roku w częściowo zrekonstruowanym i wyremontowanym zamku otwarto Muzeum-Zbrojownię. Jest to jedną z nielicznych i zarazem największych tego typu placówek w całej Polsce. Obejrzeć możemy tu imponującą kolekcję pochodzącej z przełomu XV i XX wieku broni białej, palnej oraz drzewcowej.

Legenda
Z zamkiem związana jest legenda opowiadająca historię Żółtej Damy, duchu żony starosty Kuczyńskiego, która została ścięta z rozkazu męża za niewierność małżeńską. Sprawcą niesłusznego oskarżenia była sroka, która wykradła kosztowności podarowane przez kasztelana swojej żonie i ukryła je w gnieździe na pobliskim drzewie.
Ceny biletów
Zwiedzanie muzeum:
- normalny: 6 PLN
- ulgowy: 4 PLN
- grupowy: 3 PLN
- przewodnik dla grup zorganizowanych: 20 PLN
- lekcja muzealna: 100 PLN
Godziny otwarcia
Muzeum:
- od wtorku do piątku w godz. 10:00-16:00
- sobota w godz. 10:00-18:00
- niedziele i święta: 11:00-18:00
w poniedziałki, dni poświąteczne i święta narodowe muzeum jest nieczynne
Zdjęcia [26]
Zamek w Liwie
Zamki i pałace pligaj· 678
Zamek w Liwie
Zamki i pałace pligaj· 699
Zamek w Liwie
Zamki i pałace pligaj· 700
Zamek w Liwie
Zamki i pałace pligaj· 742
Zamek w Liwie
Zamki i pałace pligaj· 695
Zamek w Liwie
Zamki i pałace pligaj· 732
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W dwudziestoleciu międzywojennym budowany był swoisty Kult Józefa Piłsudskiego. Polegał on głównie na przypisywaniu Piłsudskiemu cech genialnego dowódcy, wybitnego stratega oraz wizjonera. Osobą, która także żywiła wielki szacunek i podziw dla marszałka był sam wódz III Rzeszy - Adolf Hitler. W 1935 roku w dniu pogrzebu Piłsudskiego flagi państwowe w Rzeszy na znak żałoby opuszczono do połowy masztu. Hitler uczestniczył we mszy świętej na cześć marszałka, jaka odprawiona została 18 maja 1935 roku w katedrze św. Jadwigi w Berlinie. Wzięli w niej udział także icznie wysoko postawieni przedstawiciele NSDAP i Wehrmachtu. Na początku II wojny światowej w 1939 roku po zdobyciu przez wojska niemieckie Krakowa, Hitler rozkazał wystawić straże honorowe przed grobem Piłsudskiego.
Reklama
Polub nas