Utrecht

Holandia
Kraj: Holandia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Utrecht
Populacja: 306 731
Powierzchnia: 99 km²
GPS: N: 52°5'28.54", E: 5°7'21.89"
Utrecht
Utrecht - panorama
Utrecht to miasto w środkowej Holandii, położone nad kanałem Amsterdam-Ren. Jego początki sięgają I wieku n.e. kiedy to znajdował się tu jeden z przygranicznych rzymskich garnizonów (castellum). W III wieku n.e. został on doszczętnie zniszczony przez zamieszkujące przeciwległy brzeg Renu plemiona germańskie. W średniowieczu miasto stanowiło siedzibę biskupów i zarazem ważny ośrodek katolicyzmu w Niderlandach. Jednym z pierwszych biskupów Utrechtu był anglosaski misjonarz działający w państwie Franków - Biskup Wilibrord (658-739). Prawa miejskie, a co za tym idzie liczne przywileje oraz ulgi Utrecht uzyskał w 1122 roku. W 1579 roku w mieście została podpisana przez północne prowincje Niderlandów tzw. unia utrechcka, która proklamowała wolność religijną i walkę z Hiszpanami. Okres władzy biskupiej zakończył się w XVI stuleciu. Kolejną ważną datą w dziejach miasta był rok 1713 w którym podpisany został traktat utrechcki kończący wojnę z Hiszpanią. Dziś Utrecht stanowi ważny ośrodek handlowy i kulturalny kraju.

Zwiedzanie
Przez stare miasto Utrechtu ciągną się dwa malownicze kanały: Oude Gracht (Stary Kanał) i Nieuwe Gracht (Nowy Kanał). Pierwszy z nich powstał w XIV stuleciu i by ułatwić mieszkańcom dostęp do piwnic wybudowano go kilka metrów poniżej terenu. Dziś ciągną się wzdłuż niego liczne bogato zdobione rezydencje kupieckie. Równolegle do Starego Kanały biegnie Nowy Kanał, który zgodnie z legenda powstał dla mniej zamożnych kupców, których nie było stać budowę okazałego domu. Pomiędzy kanałami znajduje się najstarsza część miasta w której spotkać można wiele zabytkowych budowli. Najważniejszą z nich jest monumentalna protestancka katedra Świętego Marcina (Sint-Maarten Domkerk). Jej początki sięgają VII wieku n.e., kiedy to wzniesiona została pierwsza drewniana świątynia. Obecna gotycka konstrukcja powstała w XIII wieku, a jej rozbudowa ciągnęła się przez trzy kolejne stulecia. W 1674 roku miasto zostało nawiedzone przez potężną wichurę w czasie której runął cały korpus nawowy katedry. Do dziś zachowała się tylko część wschodnia oraz wolnostojąca wieża Domtoren. Ma ona przeszło 112 metrów wysokości i stanowi najwyższą tego typu budowlę w północnych Niderlandach. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy z którego rozpościera się przepiękna panorama całego miasta.
Pozostałe ważne zabytki Utrechtu to m.in. dom rodzinny Adriaana Florenszoon Boeyensa (papieża Hadriana VI), wzniesiona na początku XX wieku i stanowiąca symbol światowego starokatolicyzmu katedra św. Gertrudy (Geertekerk), usytuowany przy ulicy Prins Hendriklaan 50 modernistyczny Dom Rietvelda (budowla ta uznawana jest za sztandarowe dzieło kierunku w sztuce zwanego De Stijl), XIV wieczny kościół farny Buurkerk, XI wieczny romański kościół św. Jana (Janskerk) oraz XI wieczny kościół św. Piotra (Pieterskerk).

Ciekawostki
- W 1459 roku w Utrechcie urodził się Adriaan Florenszoon Boeyens, późniejszy papież Hadrian VI. Był to ostatni papież spoza Włoch do czasu wyboru Jana Pawła II.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Trudno sobie wyobrazić życie i poruszanie się po Holandii bez roweru. Na 15 milionów obywateli przypada tu aż 11 milionów rowerów. Na miłośników pedałowania czeka tu rozległa sieć ścieżek rowerowych, oznakowane szlaki oraz mnóstwo dróżek wiodących przez lasy lub na poldery. W Holandii rower można wypożyczyć praktycznie w każdym mieście i na każdej stacji kolejowej.
Reklama
Polub nas