Zamek Drum (Drum Castle)

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Część: Szkocja
Miejscowość: Drumoak
GPS: N: 57°5'42.00", W: 2°20'16.80"
Zamek Drum
Zamek Drum - panorama
Drumoak to niewielka wioska w północno-wschodniej Szkocji, położona około 20 km w kierunku zachodnim od miasta Aberdeen. Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych jest tu usytuowany nad brzegiem rzeki Dee średniowieczny Zamek Drum. Jego nazwa pochodzi od starego gaelickiego słowa druim oznaczającego grzbiet.
Warownia ta wzniesiona została w XVII wieku w sąsiedztwie XIII wiecznej wieży obronno-mieszkalnej, obecnie uznawanej za jedną z najstarszych tego typu budowli na terenie całej Szkocji.
Przez blisko 650 lat warownia pozostawała w rękach możnego rodu Irvine. Ostatecznie w 1975 roku ostatni właściciel zamku Lord Drum - Henry Quentin Forbes, przekazał go w ręce National Trust for Scotland (organizacja, zajmująca się ochroną i promocją kulturowego dziedzictwa Szkocji). W XVIII wieku zamek otoczony został malowniczym parkiem krajobrazowym z pięknymi ogrodami różanymi, a swój ostateczny kształt uzyskał podczas ostatniej większej przebudowy jaka miała miejsce w XIX wieku. Wtedy też zabudowana została także wieża, stając się integralną częścią zamku. Obecnie w pełni odrestaurowana warownia udostępniona jest dla zwiedzających. W komnatach zamkowych obejrzeć można m in. gregoriańskie meble, kolekcję obrazów oraz pokaźne zbiory biblioteczne. Na zamku znajduje się także XVI wieczna kaplica, a w części budynku zajmowanej dawniej przez służbę otworzono małą kawiarenkę i sklepik z pamiątkami. W okresie letnim na terenie warowni organizowane są bardzo często różnego rodzaju imprezy kulturalne taka jak m in. koncerty czy festiwale muzyczne.
Ceny biletów
- normalny: 8 GBP
- ulgowy: 5 GBP
- rodzinny: 20 GBP
Godziny otwarcia
- od 21 marca do 30 czerwca codziennie oprócz wtorków i środy w godz. 12:30-17:00
- od 1 czerwca do 31 sierpnia codziennie w godz. 11:00-17:00
- od 1 września do 31 października codziennie oprócz wtorków i środy w godz. 12:30-17:00
Zdjęcia [3]
Zamek Drum
Zamki i pałace Radnik· 878
Zamek Drum
Zamki i pałace Radnik· 920
Zamek Drum
Zamki i pałace Radnik· 861
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Sandwicz stanowi jeden z podstawowych elementów angielskiej kuchni. Ta popularna przekładana kanapka powstała w drugiej połowie XVIII wieku, kiedy to John Montagu (czwarty lord miasta Sandwich), zgłodniawszy podczas gry w karty, zniecierpliwiony długim oczekiwaniem na posiłek, polecił żeby po prostu wsunięto mu kawałek mięsa pomiędzy dwie kromki chleba. Wkrótce potem rozkazał aby takie posiłki przynoszone były mu wprost do biura co w konsekwencji przyczyniło się do popularyzacji sandwicza.
Reklama
Polub nas