Dundee

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Część: Szkocja
Populacja: 143 090
Powierzchnia: 67 km²
GPS: N: 56°27'41.14", W: 2°58'5.20"
Dundee
Dundee - panorama
Dundee to miasto w Szkocji, położone na północnym brzegu ujścia rzeki Tay (zatoka Firth of Tay) do Morza Północnego. Nie wiadomo dokładnie kiedy zostało założone, a pierwsze wzmianki o osadzie pojawiają się w dokumentach pochodzących z końca XII wieku. Wtedy to Dundee otrzymało prawa miejskie oraz zaszczytny tytuł miasta królewskiego (royal burgh). Przez kolejne stulecia Dundee stanowiło cel licznych najazdów angielskich, którzy w pewnym momencie odebrali mu nawet prawa miejskie. Przywrócił je potem sam Robert Bruce, być może za to, że właśnie tutaj w 1309 roku wyniesiono go na tron Szkocji. W połowie XVI wieku miasto zostało ufortyfikowane oraz otoczone murami obronnymi. Niestety zaraz potem zostało ono zniszczone wskutek ostrzału altyrelyjskiego anglików. Zacięte walki angielsko-szkockie na terenie Dundee trwały aż do końca XVII wieku. W 1651 roku żołnierze Olivera Cromwella (1599-1658) splądrowali miasto i wymordowali większość jego ludności. Przez wieki Dundee pozostawało jednym z najważniejszych centów szkockiego szkolnictwa. Już w XIII wieku powstała tu powiązana z uniwersytetem w St Andrews - High School od Dundee na której uczył się przyszły przywódca szkockiego powstania przeciwko rządom Anglii - Sir William Wallace (1270-1305). Gwałtowny rozwój Dundee rozpoczął się wraz rewolucją przemysłową. Wtedy to w mieście powstały wielkie ośrodki produkcji tkanin jutowych, wytwarzanych z surowca sprowadzanego z subkontynentu indyjskiego (Juteopolis). Wraz ze wzrostem morskiej potęgi Wielkiej Brytanii Dundee przekształciło się w znaczący ośrodek stoczniowy. Obecnie Dundee to czwarte co do wielkości miasto w Szkocji i zarazem ważny i duży ośrodek naukowy oraz jedno z najważniejszych centrów handlowych obok Glasgow i Edynburga.

Zwiedzanie
Mimo tak długiej i burzliwej historii Dundee nie może pochwalić się wieloma cennymi zabytkami. Mimo to warto przespacerować się po mieście i obejrzeć kilka ciekawych budowli. Najważniejsze z nich to m.in. należąca do Szkockiego Kościoła Episkopalnego gotycka katedra św. Pawła (St Paul's Cathedral), rzymskokatolicka katedra św. Andrzeja (Roman Catholic Cathedral of St Andrew), neogotycki budynek Galerii McManusa (jedno z ciekawszych muzeów miasta), kościół parafialny pw. Matki Boskiej (St Mary's Church) oraz znajdujący się na obrzeżach miasta średniowieczny zamek Claypotts (Claypotts Castle).

Ciekawostki
- Dundee stanowi miejsce narodzin legendarnego mikrokomputera domowego Sinclair ZX Spectrum.
- Miasto stanowi siedzibę dwóch renomowanych drużyn piłkarskich: Dundee FC i Dundee United.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Wbrew powszechnemu mniemaniu obchodzenie 14 lutego dnia św. Walentego, to nie pomysł speców od marketingu amerykańskich sieci handlowych. Zwyczaj ten zapoczątkowany został przez szkockiego poetę i powieściopisarza Waltera Scotta. A dokładnie stało się to za sprawą, żyjących w okresie średniowiecza bohaterów jego powieści zatytułowanej "Piękne dziewczę z Perth". To właśnie na kartach tej książki wyczytać możemy o pewnej szkockiej legendzie głoszącej, że w dzień św. Walentego paki łączą się w pary, co zainspirowało piękną Katarzynę do obdarowania swego ukochanego Henryka pocałunkiem.
Reklama
Polub nas