Dundee

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Część: Szkocja
Populacja: 143 090
Powierzchnia: 67 km²
GPS: N: 56°27'41.14", W: 2°58'5.20"
Dundee
Dundee - panorama
Dundee to miasto w Szkocji, położone na północnym brzegu ujścia rzeki Tay (zatoka Firth of Tay) do Morza Północnego. Nie wiadomo dokładnie kiedy zostało założone, a pierwsze wzmianki o osadzie pojawiają się w dokumentach pochodzących z końca XII wieku. Wtedy to Dundee otrzymało prawa miejskie oraz zaszczytny tytuł miasta królewskiego (royal burgh). Przez kolejne stulecia Dundee stanowiło cel licznych najazdów angielskich, którzy w pewnym momencie odebrali mu nawet prawa miejskie. Przywrócił je potem sam Robert Bruce, być może za to, że właśnie tutaj w 1309 roku wyniesiono go na tron Szkocji. W połowie XVI wieku miasto zostało ufortyfikowane oraz otoczone murami obronnymi. Niestety zaraz potem zostało ono zniszczone wskutek ostrzału altyrelyjskiego anglików. Zacięte walki angielsko-szkockie na terenie Dundee trwały aż do końca XVII wieku. W 1651 roku żołnierze Olivera Cromwella (1599-1658) splądrowali miasto i wymordowali większość jego ludności. Przez wieki Dundee pozostawało jednym z najważniejszych centów szkockiego szkolnictwa. Już w XIII wieku powstała tu powiązana z uniwersytetem w St Andrews - High School od Dundee na której uczył się przyszły przywódca szkockiego powstania przeciwko rządom Anglii - Sir William Wallace (1270-1305). Gwałtowny rozwój Dundee rozpoczął się wraz rewolucją przemysłową. Wtedy to w mieście powstały wielkie ośrodki produkcji tkanin jutowych, wytwarzanych z surowca sprowadzanego z subkontynentu indyjskiego (Juteopolis). Wraz ze wzrostem morskiej potęgi Wielkiej Brytanii Dundee przekształciło się w znaczący ośrodek stoczniowy. Obecnie Dundee to czwarte co do wielkości miasto w Szkocji i zarazem ważny i duży ośrodek naukowy oraz jedno z najważniejszych centrów handlowych obok Glasgow i Edynburga.

Zwiedzanie
Mimo tak długiej i burzliwej historii Dundee nie może pochwalić się wieloma cennymi zabytkami. Mimo to warto przespacerować się po mieście i obejrzeć kilka ciekawych budowli. Najważniejsze z nich to m.in. należąca do Szkockiego Kościoła Episkopalnego gotycka katedra św. Pawła (St Paul's Cathedral), rzymskokatolicka katedra św. Andrzeja (Roman Catholic Cathedral of St Andrew), neogotycki budynek Galerii McManusa (jedno z ciekawszych muzeów miasta), kościół parafialny pw. Matki Boskiej (St Mary's Church) oraz znajdujący się na obrzeżach miasta średniowieczny zamek Claypotts (Claypotts Castle).

Ciekawostki
- Dundee stanowi miejsce narodzin legendarnego mikrokomputera domowego Sinclair ZX Spectrum.
- Miasto stanowi siedzibę dwóch renomowanych drużyn piłkarskich: Dundee FC i Dundee United.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Sandwicz stanowi jeden z podstawowych elementów angielskiej kuchni. Ta popularna przekładana kanapka powstała w drugiej połowie XVIII wieku, kiedy to John Montagu (czwarty lord miasta Sandwich), zgłodniawszy podczas gry w karty, zniecierpliwiony długim oczekiwaniem na posiłek, polecił żeby po prostu wsunięto mu kawałek mięsa pomiędzy dwie kromki chleba. Wkrótce potem rozkazał aby takie posiłki przynoszone były mu wprost do biura co w konsekwencji przyczyniło się do popularyzacji sandwicza.
Reklama
Polub nas