Zamek Penrhyn (Penrhyn Castle)

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Część: Walia
Miejscowość: Bangor
GPS: N: 53°13'34.47", W: 4°5'40.16"
Zamek Penrhyn
Zamek Penrhyn - panorama
Bangor to niewielkie miasto w północnej Walii (Gwynedd), położone nad Morzem Irlandzkim. Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych jest tu usytuowany w pobliżu miasta majestatyczny Zamek Penrhyn. Jego historia sięga czasów średniowiecznych, kiedy to znajdował się tu dwór obronny. W latach 1820-1845 został on całkowicie przebudowany w ekstrawagancki neo-normański zamek. Nowa monumentalna budowla o wnętrzu przypominającym majestatyczną gotycką katedrę powstała na polecenie ówczesnego bogatego posiadacza ziemskiego Georgea Dawkinsa Pennanta, Głównym projektantem budowli został zaś angielski architekt Thomas Hopper (1776–1856). We wnętrzach zamku podziwiać można wiernie zrekonstruowane meble, gzymsy i różnego rodzaju ornamenty w charakterystycznym normańskim stylu. Ponadto znajdują się tu także piękne witraże, ręcznie malowane tapety oraz pokaźna kolekcja obrazów. Odwiedzając Penrhyn koniecznie trzeba zobaczyć utrzymaną w wiktoriańskim stylu okazałą sypialnię w której w 1859 roku przebywała i spała królowa Wiktoria.
Budowla otoczona jest egzotycznymi ogrodami oraz rozległym parkiem krajobrazowym w którym znajduje się kilka muzeów (m in. muzeum lalek, muzeum kolejnictwa) oraz plac zabaw.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Sandwicz stanowi jeden z podstawowych elementów angielskiej kuchni. Ta popularna przekładana kanapka powstała w drugiej połowie XVIII wieku, kiedy to John Montagu (czwarty lord miasta Sandwich), zgłodniawszy podczas gry w karty, zniecierpliwiony długim oczekiwaniem na posiłek, polecił żeby po prostu wsunięto mu kawałek mięsa pomiędzy dwie kromki chleba. Wkrótce potem rozkazał aby takie posiłki przynoszone były mu wprost do biura co w konsekwencji przyczyniło się do popularyzacji sandwicza.
Reklama
Polub nas