Zamek w Conwy (Conwy Castle)

Wielka Brytania     UNESCO
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Część: Walia
Miejscowość: Conwy
Strona Internetowa: www.conwy.com
GPS: N: 53°16'48.27", W: 3°49'32.65"
Zamek w Conwy
Zamek w Conwy - panorama
Conwy (Conway) to niewielkie miasteczko w północnej Walii, położone w pobliżu ujścia rzeki Conwy do zatoki Liverpoolskiej. Tym co przyciąga tu wielu turystów jest usytuowany nad brzegiem rzeki majestatyczny średniowieczny zamek obronny. Warownia ta wzniesiona została w drugiej połowie XIII wieku z polecenia ówczesnego króla Anglii - Edwarda I zwanego Długonogim (Longshanks). Jak na owe czasy było to dosyć spore przedsięwzięcie. Przy wznoszeniu twierdzy pracowało wówczas jednocześnie 1,5 tysiąca osób. Zamek wchodził w skład tzw. "żelaznego kręgu zamków walijskich", który symbolizował dominację Anglików nad Walijczykami. Jeszcze w tym samym wieku warownia została zaatakowana przez oddziały buntownika Madoga ap Llywelyn. Mimo kilkumiesięcznego oblężenia załoga zamku w którym stacjonował także Edward skutecznie odparła wszelkie ataki. W kolejnych wiekach twierdza w Conwy odgrywała ważną rolę w czasie angielskich wojen domowych. Najpierw podczas Wojny Dwóch Róż (pomiędzy rodami Yorków i Lancasterów w XV wieku), a następnie podczas Angielskiej Wojny Domowej (The English Civil War) jaka toczona była pomiędzy parlamentarzystami i rojalistami w latach 1642-1651. Ostatecznie w skutek licznych oblężeń i ataków zamek został zrujnowany i opuszczony. W 1824 roku z inicjatywy Thomasa Telforda do zamku dobudowany potężny, zawieszony na stalowych linach most (Conwy Suspension Bridge), który w owym czasie stanowił ważny element połączenia z Irlandią, która to właśnie wcielona została do Zjednoczonego Królestwa.

Zamek w Conwy - Plan

Obecnie zamek w Conwy stanowi jedną z najchętniej i najczęściej odwiedzanych średniowiecznych warowni jakie spotkać można na terenie Walii. Twierdza ta uważana jest także za jedną z największych i najpotężniejszych średniowiecznych fortyfikacji jakie spotkać można na terenie Europy. Zamek zdobią 22 masywne wieże (na których w razie potrzeby stacjonowały oddziały łuczników), a do jego wnętrza prowadzą 3 bramy. Wewnątrz murów podziwiać można idealnie zachowane wnętrza mieszkalne oraz imponującą 40 metrową salę audiencyjną. Z murów twierdzy rozpościera się przepiękny widok na stare miasto, rzekę oraz Zatokę Liverpoolską. W 1986 roku zamek Conwy wraz z pobliskimi warowniami w Beaumaris, Caernarfon oraz Harlech został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Ceny biletów
- normalny: 6,75 GBP
- ulgowy: 5,10 GBP
- rodzinny: 20,25 GBP (2 osoby dorosłe i 3 dzieci w wieku od 3 do 16 lat)
Godziny otwarcia
- od 1 marca do 30 czerwca codziennie w godz. 9:30-17:00
- od 1 lipca do 31 sierpnia codziennie w godz. 9:30-18:00
- od 1 września do 31 października codziennie w godz: 9:30-17:00
- od 1 grudnia do 28 lutego codziennie w godz. 11:00-16:00
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Wbrew powszechnemu mniemaniu obchodzenie 14 lutego dnia św. Walentego, to nie pomysł speców od marketingu amerykańskich sieci handlowych. Zwyczaj ten zapoczątkowany został przez szkockiego poetę i powieściopisarza Waltera Scotta. A dokładnie stało się to za sprawą, żyjących w okresie średniowiecza bohaterów jego powieści zatytułowanej "Piękne dziewczę z Perth". To właśnie na kartach tej książki wyczytać możemy o pewnej szkockiej legendzie głoszącej, że w dzień św. Walentego paki łączą się w pary, co zainspirowało piękną Katarzynę do obdarowania swego ukochanego Henryka pocałunkiem.
Reklama
Polub nas