Zamek Alnwick (Alnwick Castle)

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Część: Anglia
Miejscowość: Alnwick
Strona Internetowa: www.alnwickcastle.com
GPS: N: 55°24'56.66", W: 1°42'21.65"
Zamek Alnwick
Zamek Alnwick - panorama
Alnwick to mała miejscowość w Anglii (hrabstwo Northumberland), położona nad rzeką Aln około 8 km od brzegów Morza Północnego. Główną atrakcją turystyczną jest tu monumentalny zamek pełniący funkcję zimowej rezydencji wywodzących się z rodziny Percych, książąt Northumberland.
Pierwotna kamienna warownia wzniesiona została tu już XIII wieku. Powstała ona w miejscu dawnego drewnianego grodu obronnego. Zadaniem nowego zamku miała być ochrona ówczesnych północnych rubieży Anglii przed szkockimi najazdami.
Na przestrzeni wieków warownia była wielokrotnie rozbudowywana. Obecnie jest drugi po Windsorze największy zamieszkały zamek na terenie Anglii. W swoich murach zamek skrywa gromadzoną przez lata przez rodzinę Percy imponującą kolekcję dzieł sztuki oraz bogatą bibliotekę.
W sezonie letnim na zamku organizowane są różnego rodzaju imprezy, koncerty czy wydarzenia kulturalne. Warownia wielokrotnie także służyła jako plan filmowy. Kręcono tu m.in. sceny do filmów o Harrym Potterze.
Odwiedzając Zamek Alnwick warto także obejrzeć otaczający go malowniczy park. Przechadzając się po nim natknąć się możemy największy na świecie dom na drzewie. W jego wnętrzu mieści się sklep oraz restauracja.
Kolejną atrakcją przyciągającą tłumy turystów jest tu założony w 2005 roku Trujący Ogród (Poison Garden). Zgromadzono w nim rośliny oraz grzyby, których nasiona należą do najgroźniejszych substancji trujących na świecie. Ogród ten otoczony jest parkanem a zwiedzać go można jedynie z wykwalifikowanym przewodnikiem.
Czy wiesz że?
W XVII wieku w Londynie można było się ubezpieczyć od trafienia do piekła.
Polecamy
Polub nas