Zamek Dunajec w Niedzicy

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Województwo: Małopolskie
Miejscowość: Niedzica-Zamek
Strona Internetowa: www.zamekwniedzicy.pl
GPS: N: 49°25'21.42", E: 20°19'10.17"
Zamek Dunajec w Niedzicy
Zamek Dunajec w Niedzicy - panorama
Niedzica to niewielka miejscowość w południowej Polsce, położona na prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego na terenie polskiej części Spisza. Jednym z ciekawszych zabytków jest tu górujący nad wioską okazały średniowieczny zamek Dunajec. Warownia ta wzniesiona została w pierwszej połowie XIV wieku przez węgierskich możnowładców Jana i Rykolfa Berzeviczego. Na początku swojego istnienia głównym zadaniem twierdzy była ochrona ówczesnej północnej węgierskiej granicy przed najazdami ze strony Polski. Na początku XV wieku zamek przeszedł w ręce rodu Zapolyich, a następnie Łaskich. Znany ze swojego hulaszczego trybu życia ówczesny senator Rzeczypospolitej Olbracht Łaski, wpierw zastał warownię a później odsprzedał ją Jerzemu Horváthowi z Palocsy. Zaraz po tym nowy właściciel zlecił przebudowę zamku w stylu renesansowym. To właśnie wtedy uzyskał on swój obecny wygląd. Do 1943 roku zamek stanowił siedzibę węgierskiego rodu Salomonów. Po II wojnie światowej zaniedbany i wówczas już opuszczony zamek został poddany gruntownej konserwacji. Odrestaurowany, bardzo często wykorzystywany był jako plan filmowy. W jego murach kręcono sceny do takich filmów jak m.in. Wakacje z duchami, serial telewizyjny Janosik czy Zemstę Aleksandra Fredry. Dziś usytuowana na malowniczym wzniesieniu (566 metrów n.p.m.) nad sztucznym Jeziorem Czorsztyńskim wraz z pobliskim zamkiem czorsztyńskim stanowi on jedną z ciekawszych i chętnie odwiedzanych atrakcji Pienińskiego Parku Narodowego.

Ciekawostki
- Według jednej z miejscowych legend pod koniec XVIII wieku na zamku w Niedzicy i jego okolicach ukrywali się przed hiszpańskimi prześladowcami Inkowie. Rzekomo w lochach zamku mieli oni ukryć złoto i kosztowności przeznaczone na sfinansowanie powstania przeciw Hiszpanii.
Zdjęcia [35]
Zamek Dunajec w Niedzicy
Zamki i pałace Biały· 557
Zamek Dunajec w Niedzicy
Zamki i pałace Biały· 521
Zamek Dunajec w Niedzicy
Zamki i pałace Biały· 550
Zamek Dunajec w Niedzicy
Zamki i pałace Biały· 539
Zamek Dunajec w Niedzicy
Zamki i pałace Biały· 542
Zamek Dunajec w Niedzicy
Zamki i pałace Biały· 589
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W dwudziestoleciu międzywojennym budowany był swoisty Kult Józefa Piłsudskiego. Polegał on głównie na przypisywaniu Piłsudskiemu cech genialnego dowódcy, wybitnego stratega oraz wizjonera. Osobą, która także żywiła wielki szacunek i podziw dla marszałka był sam wódz III Rzeszy - Adolf Hitler. W 1935 roku w dniu pogrzebu Piłsudskiego flagi państwowe w Rzeszy na znak żałoby opuszczono do połowy masztu. Hitler uczestniczył we mszy świętej na cześć marszałka, jaka odprawiona została 18 maja 1935 roku w katedrze św. Jadwigi w Berlinie. Wzięli w niej udział także icznie wysoko postawieni przedstawiciele NSDAP i Wehrmachtu. Na początku II wojny światowej w 1939 roku po zdobyciu przez wojska niemieckie Krakowa, Hitler rozkazał wystawić straże honorowe przed grobem Piłsudskiego.
Reklama
Polub nas