Sheffield

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Część: Anglia
Populacja: 530 300
GPS: N: 53°22'59.00", W: 1°27'53.26"
Sheffield
Sheffield - panorama
Sheffield to miasto w północno-środkowej Anglii (hrabstwo South Yorkshire), położone pośród malowniczych wzgórz i rzek u podnóża Gór Pennińskich. jego początki sięgają XI wieku, kiedy to znajdował się tu niewielki gród. Prawa miejskie Sheffield uzyskało w 1297 roku. Praktycznie od czasów średniowiecznych wytapiano tu rudy żelaza przy użyciu węgla drzewnego. Tutaj też wynaleziono stal, a dokonał tego w 1912 roku angielski technik metalurgii Harry Brearley (1871-1948). Jedną z najciekawszych atrakcji Sheffield jest usytuowany w samym sercu miasta Winter Garden (Ogród Zimowy). Ten rozległy ogród łączy Millennium Galleries, Tudor Square oraz Peace Gardens i stanowi jedną z największych na świecie przeszklonych oranżerii. W jego wnętrzu znajduje się przeszło 2,5 tysiąca egzotycznych roślin, które sprowadzone zostały tu niemal z każdego zakątka naszej planety. Pozostałe warte uwagi atrakcje miasta to m.in. znajdujące się w budynku starej huty muzeum historii przemysłu, galeria sztuki (Graves Art Gallery), XII wieczna (przebudowana dwa wieki później) anglikańska katedra św. Piotra i Pawła, XV wieczny Bishop House oraz pochodzące z przełomu XVI i XVII wieku liczne domy mieszczańskie. Ponadto każdego roku w mieście organizowane są liczne festiwale, imprezy oraz wydarzenia kulturalne, które przyciągają gości z całego kraju. Do najważniejszych należy poświęcony cyfrowej sztuce i mediom marcowy Lovebytes Festival, oraz odbywający się miesiąc później Adventure Film Forum. W czerwcu zaś organizowany jest Festiwalu Transportu, a na jesieni Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych.

Peak District
Blisko 1/3 miasta znajduje się w granicach parku narodowego Peak District National Park, co czyni je jednym z najbardziej zielonych miast Anglii. Na terenie miasta znajduje się przeszło 50 parków oraz wiele terenów porośniętych lasem. Park założony zostało w 1951 roku jako jeden z pierwszych na terenie Wielkiej Brytanii.

Ciekawostki
- W Sheffield znajduje się jedno z największych centrów handlowych Europy - Meadowhall. W jego obrębie rozlokowanych jest około 280 różnych sklepów, które każdego roku odwiedza przeszło 25 milionów osób.
- W 1857 roku w Sheffield założony został pierwszy klub piłkarski na świecie - Sheffield F.C.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Wbrew powszechnemu mniemaniu obchodzenie 14 lutego dnia św. Walentego, to nie pomysł speców od marketingu amerykańskich sieci handlowych. Zwyczaj ten zapoczątkowany został przez szkockiego poetę i powieściopisarza Waltera Scotta. A dokładnie stało się to za sprawą, żyjących w okresie średniowiecza bohaterów jego powieści zatytułowanej "Piękne dziewczę z Perth". To właśnie na kartach tej książki wyczytać możemy o pewnej szkockiej legendzie głoszącej, że w dzień św. Walentego paki łączą się w pary, co zainspirowało piękną Katarzynę do obdarowania swego ukochanego Henryka pocałunkiem.
Reklama
Polub nas