Zamek w Baranowie Sandomierskim

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Województwo: Podkarpackie
Miejscowość: Baranów Sandomierski
Strona Internetowa: www.baranow.com.pl
GPS: N: 50°30'7.31", E: 21°32'4.86"
Zamek w Baranowie Sandomierskim
Zamek w Baranowie Sandomierskim - panorama
Baranów Sandomierski to niewielka miejscowość w południowo-wschodniej Polsce, położona w pobliżu ujścia rzeki Babulówki do Wisły. Tym co przyciąga tu wielu turystów jest usytuowany w północnej części miasteczka okazały późnorenesansowy zespół zamkowo-parkowy. Rezydencja ta wzniesiona została w latach 1578-1606 na polecenie Rafała i Andrzeja Leszczyńskich w miejscu średniowiecznego, obronnego dworu rycerskiego. Głównym projektantem nowej budowli został znany florencki architekt Santi Gucci (1530-1600). W 1620 roku zamek otoczony został fortyfikacjami bastionowymi, a pod koniec XVII wieku nowy właściciel książę Lubomirski przeprowadził kolejną rozbudowę pod kierownictwem słynnego niderlandzkiego architekta Tylmana z Gameren. Całość zaś otoczona została malowniczym parkiem krajobrazowym. W swojej historii rezydencja dwukrotnie była nawiedzana i niszczona przez pożar. Na przełomie XIX i XX posiadłość została częściowo odrestaurowana przez Dolańskich. Przy pracach renowacyjnych uczestniczył znany polski architekt Tadeusz Stryjeński. Wtedy też w jednej z narożnych komnat urządzono secesyjną kaplicę, która ozdobiona została imponującymi witrażami Józefa Mehoffera oraz ołtarzem z wyjątkowym obrazem Jacka Malczewskiego zatytułowanym "Matka Boska Niepokalana". W rękach rodziny Dolańskich rezydencja pozostała do wybuchu II wojny światowej.
Ciężki okres w swojej historii zamek przeżywał w czasie II wojny światowej, kiedy to w wyniku działań zbrojnych został dotkliwie zniszczony. Po wojnie rezydencja została gruntownie odrestaurowana i stanowi dziś prawdziwą perłę architektury późnorenesansowej. Z uwagi na otaczające wewnętrzny prostokątny dziedziniec charakterystyczne arkadowe krużganki zamek w Baranowie bardzo często określany bywa "Małym Wawelem". Część jego zabytkowych komnat wraz z kaplicą i wystawą archeologiczno-geologiczną udostępniona została zwiedzającym. Pozostałe pokoje zaadoptowane zostały na hotel. Istnieje także możliwość wynajęcia sali konferencyjnej i restauracji zamkowej na imprezy okolicznościowe.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1138 roku ówczesny król Sycylii - Roger II polecił jednemu ze swoich geografów sporządzić mapę świata. Zadania tego podjął się arabski geograf Muhammad al-Idrisi, który to po kilku latach rozmów z podróżnikami oraz handlarzami przemierzającymi Afrykę, Europę i Azję stworzył słynną Księgę Rogera (łac. Tabula Rogeriana). Znalazły się w niej także informacje o Polsce, która nazwana została Buluniia. Przeczytać tam można m in. "Co się tyczy ziemi Buluniia, która jest krajem wiedzy i mędrców rumijskich. Jest to kraj o pięknej ziemi, urodzajny, obfitujący w źródła i w rzeki, o ciągnących się bez przerwy prowincjach i dużych miastach, bogaty we wsie i domostwa. Do miast jego należą: Ikraku (Kraków), Ginazna (Gniezno), Ratislaba (Wrocław), Siradija (Sieradz), Nugrada (Łęczyca) oraz Sitnub (Sanok). Wszystkie one są sławnymi stolicami i silnymi centrami, w których zebrane są dostatki rozmaitych krajów."
Reklama
Polub nas