Tournai

Belgia     UNESCO
Kraj: Belgia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Hainaut
Populacja: 67 534
Powierzchnia: 213 km²
GPS: N: 50°36'21.12", E: 3°23'18.42"
Tournai
Tournai - panorama
Tournai to zabytkowe miasto w zachodniej Belgii, rozłożone na obu brzegach rzeki Skaldy. Jest to jedno z najstarszych Belgijskich miast, którego historia sięga jeszcze czasów starożytnych. Wtedy to znajdowała się tu niewielka osada, którą w I wieku n.e. podbili i zajęli Rzymianie. Wkrótce potem nowe miasto nazwane zostało na Turris Nerviorum i stanowiło ważny przystanek handlowy na szlaku łączącym Kolonię z francuskim wybrzeżem. W pierwszej połowie V wieku Tournai dostało się pod panowanie Franków Salickich i przez jakiś czas pełniło funkcję stolicy imperium Frankijskiego. W 465 roku to własnie tutaj przyszedł na świat jeden z najsłynniejszych merowińskich władców (jedna z dynastii królów frankońskich) - Chlodwig I. Od VI wieku swoją siedzibę w Tournai mieli biskupi co znacznie podniosłą rangę miasta. Merowingowie panowali tu aż do drugiej połowy VII wieku, kiedy to zostali zdetronizowani przez swojego majordoma Pepina Małego, który to z kolei zapoczątkował dynastię Karolingów. Do XVI wieku Tournai pozostawało pod wpływami Francji, kiedy to w 1513 roku zostało zdobyte przez Anglię. W 1521 roku cesarz Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego - Karol V (1500-1558) przyłączył Tournai do habsburskich Niderlandów. W kolejnych stuleciach miasto kolejno przechodziło we władanie Francji, Austrii, Królestwa Zjednoczonych Niderlandów by w końcu w 1830 roku stać się częścią nowo utworzonego, niepodległego i niezależnego państwa belgijskiego. W czasie II wojny światowej zabytkowe centrum Tournai zostało dotkliwie zniszczone w wyniku niemieckich bombardowań. Obecnie w pełni odrestaurowane zabytkowe stare miasto w Tournai przyciąga każdego roku tysiące turystów z całego świata.

Zwiedzanie
Najcenniejszą budowlą Tournai jest wzniesiona w latach 1110-1325 monumentalna romańsko-gotycka katedra Notre-Dame (Cathédrale Notre-Dame de Tournai). Do budowy wykorzystano wydobywany w okolicy miasta charakterystyczny matowo-szarego marmur. Świątynia cechuje się obszerną romańską nawą, bogatą dekoracją kapiteli, a unikalną cechę nadaje jest trójnawowy transept zwieńczony pięcioma wieżami wraz ze starą dzwonnicą miejską (Beffroi). Dziś Katedra w Tournai uznawana jest za jeden z najwspanialszych kościołów w całej Belgii i 2000 roku wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pozostałe ważne zabytki Tournai to m.in. XVII wieczne renesansowe Sukiennice, zabytkowy XVIII wieczny Ratusz, XII wieczny (przebudowany dwa wieki później) gotycki most (Pont-des-Trous ), kościół św. Brictiusa, grób Childerika - ojca Chlodwiga (króla z dynastii Merowingów) oraz znajdujące się w obrębie Starego Miasta liczne zabytkowe pałace i kościoły.
Zdjęcia [5]
Tournai
Miasta mario· 1336
Tournai
Miasta mario· 1411
Tournai
Miasta mario· 1338
Tournai
Miasta mario· 1440
Tournai
Miasta mario· 1358
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Belgijska czekolada oraz słynne praliny stały się synonimem czekoladowej doskonałości. Tradycje wyrobu tych słodkich przysmaków sięgają tu przeszło 300 lat wstecz. Czekoladki z delikatnym kremowym nadzieniem zwane potocznie pralinami, pojawiły się tu w 1912 roku. To wtedy belgijski mistrz chocolatier - Jean Neuhaus, opracował unikatowe przepisy, które rozsławiły te łakocie w całej Europie. Firma Neuhaus istnieje po dziś dzień, produkując praliny cenione na całym świecie. Obecnie Belgia produkuje 172 tysiące ton czekolady rocznie.
Reklama
Polub nas