Mechelen

Belgia     UNESCO
Kraj: Belgia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Antwerpia
Populacja: 80 176
Powierzchnia: 33 km²
GPS: N: 51°1'44.11", E: 4°28'41.06"
Mechelen
Mechelen - panorama
Mechelen to miasto w Belgii, położone nad rzeką Dijle w połowie drogi łączącej Brukselę z Antwerpią. Najstarsze historyczne ślady osadnictwa na terenie obecnego miasta pochodzą z przełomu III i IV wieku Wtedy to znajdowała się tu jedna z germańskich osad. Za początki miasta przyjmuje się jednak dopiero połowę VIII wieku, kiedy to chrześcijański misjonarz św. Rombout założył tu klasztor. W 1303 roku Mechelen uzyskało prawa miejskie od ówczesnego księcia Brabancji - Jana II. W okresie średniowiecza, główne źródło bogactwa miasta stanowił dochodowy handel suknem. Wtedy to podniesione zostało do rangi stolicy Niderlandów. Bardzo szybko jednak (po śmierci Małgorzaty Austriackiej) utraciło swój status na rzecz pobliskiej Brukseli. W 1572 roku podczas wojny osiemdziesięcioletniej Mechelen zostało doszczętnie spustoszone przez Hiszpanów. Odbudowane, swój ponowy rozkwit przeżywało w pierwszej połowie XIX wieku. Ponownie ciężki okres Mechelen przeżywało w okresie ostatnich dwóch wojen światowych, kiedy to zniszczeniu uległa znaczna część zabytkowej architektury miasta. Obecnie odrestaurowane stanowi ciekawy przystanek dla osób odwiedzających pobliską Brukselę lub Antwerpię.

Zwiedzanie
Jednym z najcenniejszych zabytków Mechelen jest usytuowana w samym sercu miasta monumentalna katedra św. Rumolda (Sint-Romboutskathedraal). Jej najbardziej charakterystycznym elementem jest blisko 100 metrowa jej zachodnia wieża z tarasem widokowym. Na jej szczyt prowadzi przeszło pół tysiąca stopni. W 1999 roku dzwonnica katedry została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pozostałe ważne zabytki Mechelen to m.in. znajdujący się na rynku budynek ratusza miejskiego (Markt Stadhuis), kościół św. Jana Ewangelisty, pałac Małgorzaty York (obecnie Teatr Miejski), barokowa bazylika Najświętszej Marii Panny z Hanswyck, sukiennice (Lakenhal) oraz barokowy kościół beginek.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Z Brukseli pochodzi słynny belgijski bohater komiksowy Tintin. Seria przygód tego sympatycznego podróżnika powstała w latach trzydziestych XX wieku i zaliczana jest do najpopularniejszych komiksów europejskich minionego stulecia. Obecnie komiksy te, jak i różnego rodzaju pamiątki związane z Tintinem kupić można praktycznie w każdym zakątku Brukseli.
Reklama
Polub nas