Antwerpia (Antwerpen)

Belgia     UNESCO
Kraj: Belgia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Antwerpia
Populacja: 507 000
Powierzchnia: 204 km²
Strona Internetowa: www.antwerpen.be
GPS: N: 51°13'8.91", E: 4°24'5.34"
Antwerpia
Antwerpia - panorama
Antwerpia to zabytkowe miasto w północnej Belgii, położone nad rzeką Skaldą. Jest drugi po Rotterdamie największy i najnowocześniejszy europejski port morski. Nazwa miasta pochodzi prawdopodobnie od słowa aanwerp, którym określany był napływowy kopiec na Skladzie gdzie powstałą osada będąca zalążkiem późniejszego miasta. Najstarsze pisemne wzmianki o mieście pochodzą z VIII wieku. W 1291 roku Antwerpia otrzymała prawa miejskie a niespełna wiek później stała się członkiem Hanzy - związku miast handlowych Europy Północnej z czasów Średniowiecza i początku ery nowożytnej. Wtedy też nastąpił pierwszy boom gospodarczy, który uczynił z Antwerpii jeden z najbogatszych i najważniejszych ośrodków handlowych ówczesnej Europy. Kres świetności miasta nastąpił w drugiej połowie XVI wieku kiedy to zostało ogarnięte przez wojny religijne. Wtedy też Północne Niderlandy zamknęły rzekę Skaldę co przyczyniło się do upadku z miasta i w konsekwencji zmniejszenia jego populacji o przeszło połowę. Przełom XVI i XVII to dla Antwerpii był okres rozwoju kulturalnego. W mieście powstała wtedy m in. Akademia Sztuk Pięknych oraz giełda. Kolejny boom gospodarczy nastąpił pa 1863 roku, kiedy to otwarto ponownie żeglugę na Skaldzie.

Antwerpia - Plan

Zwiedzanie
Do najważniejszych zabytków Antwerpii zaliczyć można m.in. pochodzącą z przełomu XIV-XVI wieku gotycką katedrę Najświętszej Marii Panny, zabytkowy budynek dworca kolejowego, XVI wieczny Kościół Świętego Pawła, otoczony malowniczymi XVI wiecznymi kamienicami znajdujący się na rynku renesansowy ratusz (Studhuis) oraz XII wieczny Zamek Het Steen (najstarsza budowla Antwerpii). W mieście znajduje się jedno z najstarszych zoo w Europie. Założone zostało w 1843 roku.

Diamenty
Antwerpia jest także największym w świecie ośrodkiem szlifierstwa diamentów. Historia antwerpskich złotników, związana jest nierozerwalne z Żydami. którzy zamieszkiwali miasto już od średniowiecza. To właśnie oni wyspecjalizowali się w obróbce i handlu diamentami.
Zdjęcia [33]
Antwerpia
Miasta Ewa Brujita· 720
Antwerpia
Miasta Ewa Brujita· 788
Antwerpia
Miasta Ewa Brujita· 669
Antwerpia
Miasta Ewa Brujita· 717
Antwerpia
Miasta Ewa Brujita· 692
Antwerpia
Miasta Ewa Brujita· 738
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Belgii istnieje najgęstsza sieć kolejowa na świecie. Tworzy ją przeszło cztery tysiące kilometrów torów.
Reklama
Polub nas