Wielki Presław (Велики Преслав)

Bułgaria
Kraj: Bułgaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Stanowiska archeologiczne
Obwód: Szumen
Strona Internetowa: www.velikipreslav.bg
GPS: N: 43°8'42.33", E: 26°48'50.93"
Wielki Presław
Wielki Presław - panorama
Wielki Presław to miasto w północno-wschodniej Bułgarii, położone nad rzeką Golama Kamczija u podnóża Gór Presławskich, około 20 km w kierunku południowo-zachodnim od Szumen. Założone zostało w 821 roku przez bułgarskiego chana Omurtaga (814-831) w miejscu dawnej trackiej osady. Bardzo szybki rozwój spowodował, że jeszcze w tym samym wieku Presław stał się jednym największych i najważniejszych ośrodków Pierwszego Państwa Bułgarskiego. W 894 roku za panowania cara Symeona I miasto zyskało przydomek "Wielki" i podniesione zostały do rangi stolicy kraju na rzecz pogańskiej Pliski. Wkrótce potem Wielki Presław stał się jednym z najznamienitszych miast Europy, które pod względem piśmiennictwa i kultury konkurowało z Konstantynopolem. Działa tu m in. słynna szkoła piśmiennicza, znana także pod nazwą "szkoły presławskiej". Po przyjęciu przez Bułgarię chrztu w 863 roku miasto stanowiło także jeden z ważniejszych ośrodków chrześcijaństwa w regionie. Pociągnęło to za sobą budowę nowych kościołów. Na soborze, Simeon ogłosił bułgarski oficjalnym językiem państwowym i liturgicznym, który miał być także używany do spisywania świętych ksiąg. W 972 roku Wielki Presław został najechany i podbity przez Bizantyjczyków. Niespełna pięć lat później Bułgarzy odbili miasto jednak na początku XI wieku ponownie zostało ono zajęte przez Bizancjum. W czasie ich panowania miasto nosiło nazwę Joannopolis. Funkcje stołeczne Wielki Presław pełnił do 1187 roku kiedy to nową stolicą kraju stało się Wielkie Tyrnowo. W 1388 roku miasto zostało najechane i zniszczone przez Turków, pod okupacja których pozostawało przez blisko pięć kolejnych wieków.

Wielki Presław - Plan

Zwiedzanie
Z tego niegdyś potężnego miasta do czasów obecnych zachowały się jedynie malownicze ruiny (położone około 2 km na południe od obecnego miasta). W skład zajmującego blisko 500 hektarów rezerwatu archeologicznego wchodzi m in. średniowieczny gród z zarysami podwójnego pierścienia murów obronnych, fragmenty kompleksu klasztornego, relikty łaźni oraz pozostałości wzniesionej w 908 roku Okrągłej (Złotej) Cerkwi. W bezpośrednim sąsiedztwie ruin znajduje się także Muzeum Archeologiczne w którym obejrzeć można m in. liczne artefakty oraz dawne przedmioty pochodzące ze słynnego presławiskiego skarbca jakie udało się znaleźć w trakcie wykopalisk. Za najcenniejszy eksponat muzeum uważana jest pochodząca z przełomu IX i X wieku wykonana z ceramicznych płytek ikona św. Teodora Stratilatosa.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Podróżując po Bułgarii, należy uważać, żeby zbytnio nie nadużywać polskich wulgaryzmów. Język bułgarski podobnie jak polski należy do grupy języków słowiańskich toteż wile wyrazów w obu językach brzmi bardzo podobnie lub wręcz tak samo. Dotyczy to właśnie m in. wulgaryzmów, które bardzo dobrze zostaną zrozumiane przez miejscowych.
Reklama
Polub nas