Ruse (Русе)

Bułgaria
Kraj: Bułgaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Obwód: Ruse
Populacja: 177 500
Strona Internetowa: www.ruse-bg.eu
GPS: N: 43°50'57.76", E: 25°57'15.31"
Ruse
Ruse - panorama
Ruse to zabytkowe miasto i zarazem ważny port rzeczny w północnej Bułgarii, położony przy ujściu rzeki Rusenski Łom do Dunaju na przeciwko rumuńskiego miasta Giurgiu z którym łączy je Most Przyjaźni. Początki miasta sięgają czasów starożytnych, kiedy to znajdował się niewielki rzymski obóz oraz port rzeczny zwany Seksaginta Prista (miasto 60 statków). Po upadku Cesarstwa został on najechany i zniszczony najpierw przez Awarów, a potem Słowian. Miasto odrodziło się dopiero około IX wieku, kiedy to okoliczne tereny został zajęte przez Bułgarów którzy utworzyli tu swoją osadę portową i nazwali ją Ruse. W okresie średniowiecza Ruse stanowiło jedno z zamożniejszych miast regionu. Mimo okupacji tureckiej jaka rozpoczęła się po podbiciu Bułgarii w 1388 roku miasto rozwijało się nieprzerwanie. W czasach tureckich powstała tu pierwsza stacja linii kolejowej na terenie byłego Imperium Osmańskiego. Po wyparciu turków miasto ponownie dostało się w ręce Bułgarów. Podniesione ze zniszczeń wojennych stało się kolebką bułgarskiego przemysłu stoczniowego. W 1881 roku zwodowano tu pierwszy stalowy statek zbudowany w Bułgarii. W tym czasie Ruse przeżywało swój największy okres rozkwitu, stając się dużym centrum gospodarczym w nowo powstałym Księstwie Bułgarii. Obecnie Ruse to nowoczesny ośrodek miejski uważany za najbardziej europejskie miasto Bułgarii. Miasto znane jest ze swojej XIX i XX wiecznej architektury stworzonej przez włoskich, wiedeńskich i bułgarskich architektów w stylu neoklasycyzmu i secesjonizmu. Ruse często bywa określane mianem: "Małego Wiednia" z powodu klasycznego stylu budynków.

Zwiedzanie
Serce miasta stanowi plac Swoboda, z usytuowanym w jego centralnym punkcie Pomnikiem Wolności przedstawiającym kobietę z uniesionym mieczem oraz dwa lwy. Monument ten wzniesiony został w 1909 roku i stanowi dziś jeden z symboli miasta, a dla mieszkańców charakterystyczny punkt spotkań. Pozostałe interesujące zabytki i atrakcje Ruse to m in. bogato zdobiony budynek Teatru Dramatycznego, XVII wieczna katedra Świętej Trójcy, charakterystyczny (wzniesiony w kształcie łodzi) Budynek Urzędu Gminy, pozostałości starożytnej twierdzy Seksaginta Prista, malownicze Ogrody nad Dunajem oraz usytuowane nad brzegiem Dunaju - Muzeum Transportu i Komunikacji.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Z Bułgarii wywodzi się słynny rzymski niewolnik i gladiator Spartakus. Urodził się w pobliżu miasteczka Sandanski i z pochodzenia był Trakiem (choć nie zostało to udowodnione). Do historii przeszedł jako główny organizator i przywódca największego w starożytności powstania niewolników, w którym wzięło udział około 100 tysięcy wojowników (niewolników i gladiatorów). Powstanie zostało krwawo stłumione przez rzymskiego wodza Krassusa, a sam Spartakus poległ na polu walki.
Reklama
Polub nas