Sofia (София)

Bułgaria     UNESCO
Kraj: Bułgaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Obwód: Sofia – miasto
Populacja: 1 262 602
GPS: N: 42°41'51.45", E: 23°19'20.22"
Sofia
Sofia - panorama
Sofia to stolica i zarazem największe miasto Bułgarii, położone nad rzeką Bojanską w malowniczej kotlinie otoczonej górami - od północy Bałkanami, a od południa masywem Witoszy. Status stolicy kraju miasto uzyskało dopiero w 1879 roku. Badania archeologiczne prowadzone na terenie miasta wykazały, że okoliczne tereny zamieszkiwane były już około 5 tysięcy lat przed naszą erą. Oznacza, że Sofia jest jednym z najstarszych europejskich miast. Około 500 roku p.n.e. miasto zostało zasiedlone przez trackie plemię Serdów, a w 29 roku p.n.e. dostało się we władanie Rzymian, którzy przekształcili je w municipium (stolicę regionu administracyjnego). W tym czasie w mieście (nazwanym wówczas Ulpia Serdica) wzniesiono nowe mury obronne, liczne łaźnie oraz wielki amfiteatr zwany Buleterionem. W 324 roku Ulpia Serdica stanowiła na tyle rozwinięty i bogaty ośrodek, że Konstantyn I Wielki zastanawiał się czy nie przenieść tu stolicy Cesarstwa. Jednak ze względów strategicznych wybrał greckie miasto Bizantion (Konstantynopol). Po upadku Cesarstwa Rzymskiego miasto dostało się pod panowanie Bizancjum, a później stało się częścią pierwszego imperium bułgarskiego. Wtedy też uzyskało swoją obecną nazwę. Okres prosperity i rozwoju Sofii przerwany został pod koniec XIV wieku, kiedy to miasto zostało podbite i zajęte przez wojska imperium osmańskiego. Pod władaniem Turków miasto pozostawało, aż do 1878 roku, kiedy to zostało wyzwolona przez wojska rosyjskie w czasie wojny rosyjski-tureckiej jaka toczono była w latach 1877-1878. Kolejny ciężki okres Sofia przeżywała pod koniec II wojny światowej, kiedy to w skutek alianckich nalotów dywanowych zniszczona została znaczna część śródmieścia. Po wojnie miasto zabudowane zostało blokowiskami. Dziś Sofia stanowi przykład typowego bałkańskiego miasta. Handel odbywa się tu na ulicznych targach, a minarety sąsiadują z kopułami cerkwi. Ponadto praktycznie na każdym kroku można odnaleźć ślady oraz pozostałości z czasów imperium osmańskiego.

Zwiedzanie
Jednym z najbardziej znanych zabytków Sofii jest wybudowany w latach 1882-1912 w stylu neobizantyjskim monumentalny Sobór św. Aleksandra Newskiego. Świątynia ta wzniesiona została na cześć rosyjskiego cara Aleksandra II, dzięki któremu Bułgaria uzyskała niepodległość w 1878 roku. Głównym projektantem zaś został petersburski architekt Aleksander Nikanorowicz Pomierancew. Pozostałe warte zobaczenia zabytki miasta to m in. wczesnochrześcijańska rotunda św. Męczennika Jerzego Zwycięzcy (najstarsza budowla miasta), cerkiew św. Niedzieli (chram Sweta Nedela), XVI wieczny stary meczet Bania Baszi (jedyny funkcjonujący obecnie w Sofii), okazała synagoga (jedna z trzech największych w Europie), XIII wieczna cerkiew Sweta Perka Paraskewa, chrześcijańska katedra św. Józefa, wzniesiony w 2000 roku przed wejściem do stacji metra Serdica pomnik św. Zofii (dawniej stał tu posąg Lenina) oraz wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO średniowieczna cerkiew Bojańska. Niegdyś w okolicach Sofii znajdowało się wzniesionych na przestrzeni od X do XIV wieku przeszło 200 różnych klasztorów, cerkwi czy kapliczek. Do czasów obecnych przetrwało ich zaledwie 57 z czego 24 uznane zostało za pomniki narodowe. W czasie okupacji tureckiej świątynie te stanowiły jedene miejsca gdzie kultywowana była tradycja i kultura bułgarska.
Zdjęcia [10]
Sofia
Miasta aldona· 845
Sofia
Miasta aldona· 779
Sofia
Miasta aldona· 782
Sofia
Miasta aldona· 748
Sofia
Miasta aldona· 649
Sofia
Miasta aldona· 641
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Podróżując po Bułgarii, należy uważać, żeby zbytnio nie nadużywać polskich wulgaryzmów. Język bułgarski podobnie jak polski należy do grupy języków słowiańskich toteż wile wyrazów w obu językach brzmi bardzo podobnie lub wręcz tak samo. Dotyczy to właśnie m in. wulgaryzmów, które bardzo dobrze zostaną zrozumiane przez miejscowych.
Reklama
Polub nas