Zamek Bánffy (Castelul Bánffy)

Rumunia
Kraj: Rumunia
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Okręg: Kluż
Miejscowość: Bonţida
GPS: N: 46°54'36.00", E: 23°48'36.00"
Zamek Bánffy
Około 30 km w kierunku północno-wschodnim od miasta Kluż-Napoka znajdują się ruiny dawnej renesansowej rezydencji rodziny Bánffych. Kompleks wzniesiony został w XVI wieku na terenach które rodzina otrzymała wcześniej od króla węgierskiego Zygmunta Luksemburskiego.
W połowie XVIII wieku rezydencja została dodatkowo zmodernizowana i rozbudowana z polecenia Dionizyego II Bánffy. Głównym projektantem zaś był znany wiedeński architekt Joseph Emanuel Fischer von Erlach. Zamek uzyskał wtedy okazałą barokową fasadę.
Tragiczny okres w dziejach zamku nastał w czasie II wojny światowej. Wtedy to w skutek działań wojennych rezydencja została zaadoptowana jako miejscowy szpital polowy i dotkliwie zniszczona. Po wojnie rodzina Bánffych została eksmitowana z zamku a zaniedbana budowla została poddana dalszej dewastacji. Skradziono wtedy także cenne wyposażenia wnętrz oraz obrazy. W latach osiemdziesiątych XX wieku urządzono tu szpital psychiatryczny.
Obecnie na zamku trwają prace renowacyjne, mające przywrócić mu jego dawną świetność.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Z Rumunii pochodzi żyjący w XV wieku słynny brutalny i bezlitosny hospodar wołoski Wład Palownik (Vlad Țepeș). Swego czasu stał się on wzorem dla stworzenia postaci książkowego i filmowego Drakuli (tytułowy bohater książki Drakula autorstwa irlandzkiego pisarza Brama Stokera).
Reklama
Polub nas