Kościół warowny w Dârjiu (Biserica fortificată din Dârjiu)

Rumunia     UNESCO
Kraj: Rumunia
Kontynent: Europa
Kategoria: Obiekty sakralne
Okręg: Hunedoara
Miejscowość: Dârjiu
GPS: N: 46°12'7.84", E: 25°11'56.75"
Kościół warowny w Dârjiu - panorama
Dârjiu to niewielka miejscowość w środkowej Rumunii, położona we wschodniej części Siedmiogrodu, około 30 km w kierunku wschodnim od Sigiszoary. Tym co przyciąga tu wielu turystów jest usytuowany w samym środku miasteczka charakterystyczny dla regionu średniowieczny kościół warowny. Świątynia ta wzniesiona została na początku XV wieku przez członków okolicznego plemienia Szeklerów (grupa etniczna zamieszkująca wschodnią część Siedmiogrodu spokrewniona z Węgrami) na wzór podobnych budowli wznoszonych przez Sasów siedmiogrodzkich. Niespełna wiek później kościół otoczony został potężnymi murami obronnymi z pięcioma basztami. W kolejnym stuleciu poddasze wieży kościelnej zostało zaadaptowane do celów obronnych. Dobudowano wówczas dwie kondygnacje oraz stworzono machikuły z otworami strzelniczymi i otworami do lania smoły. Wewnątrz świątyni warto zwrócić uwagę na częściowo zachowane XV wieczne freski przedstawiające m.in. wizerunki Archanioła Michała, Pawła Apostoła oraz cykl poświęcony patronowi Węgier - św. Władysławowi. W 1999 roku kościół w Dârjiu wraz sześcioma innymi tego typy obronnymi budowlami wznoszonymi w średniowieczu przez mieszkańców Siedmiogrodu został wpisany Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ciekawostki
- Kościół w Dârjiu stanowi jedyna siedmiogrodzka fortecę wpisana na listę UNESCO, która nie została wzniesiona przez kolonistów niemieckich (Sasów). Nie jest tez to także kościół luterański, a unitariański.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Siedmiogród nazwany często także Transylwanią stanowi geograficzne i kulturowe centrum Rumunii. Obecnie obie te nazwy stosuje się zamiennie. Starsza - Transylwania - pochodzi od łacińskiego zwrotu Trans Silvania oznaczającego w wolnym tłumaczeniu "kraj za lasem". Nowsza - Siedmiogród - związana jest z niemieckimi kolonistami, którzy po przybyciu w XIII wieku w te rejony założyli tu siedem miast (Siebenburgen), które w kolejnych wiekach przekształciły się w siedem okręgów administracyjnych.
Reklama
Polub nas