Konstanca (Constanţa)

Rumunia
Kraj: Rumunia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Okręg: Konstanca
Populacja: 302 171
Powierzchnia: 124 km²
GPS: N: 44°10'24.00", E: 28°38'18.00"
Konstanca
Konstanca - panorama
Konstanca to miasto portowe w południowo-wschodniej Rumunii, położone nad brzegiem Morza Czarnego. Jest to największy rumuński port oraz drugie (po Bukareszcie) co do wielkości miasto w kraju. Historia Konstancy sięga czasów starożytnych, kiedy to greccy koloniści z Miletu założyli tu osadę i nazwali ją Tomis. Na początku IV wieku p.n.e. miasteczko zyskało nową dzielnicę, która na cześć ówczesnego cesarza Konstantyna Wielkiego nazwana została Constantiana. W 514 roku p.n.e Tomis zostało najechane przez Persów i praktycznie doszczętnie zniszczone. Wkrótce potem odbudowane w wyniku ciągłego zagrożenia ze strony najeźdźców, sukcesywnie było obwarowywane i umacniane. W II wieku n.e. miasto dostało się pod panowanie Rzymian i wraz z Callatis, Histrią, Dionyspolis i Odessos należało do związku pięciu miast zwanego Pentapolis. W latach 270-333 Tomis otoczone zostało pierścieniem murów obronnych. Po upadku Cesarstwa miasto zostało zajęte przez Bizantyjczyków, a później Bułgarów i Turków. W tym czasie miasto zostało przemianowane na Konstanca. Przez kolejne wieki miasto sukcesywnie traciło swoje znacznie stając się w XV wieku prowincjonalną wioską rybacką. Ożywienie gospodarcze nastąpiło dopiero w połowie XIX wieku, kiedy to Sułtan zlecił Anglikom budowę nowego portu. W 1887 roku miasto - wraz z całą północną Dobrudżą - znalazło się w granicach Rumunii, stając się automatycznie największym portem tego kraju.

Zwiedzanie
Mimo bogatej i wielowiekowej historii w Konstancy zachowało się stosunkowo niewiele zabytków. Po starożytnym Tomis pozostały jedynie relikty i artefakty zgromadzone w miejscowych muzeach. Największe atrakcje turystyczne miasta to m.in. oszpecony blokowiskami Plac Owidiusza z Muzeum Archeologicznym, Meczet Mahmuda (Mahmudiye Camii) zwany także Wielkim Meczetem, XIX wieczna prawosławna katedra św. Piotra i Pawła, XIX wieczna synagoga, zbudowane w okresie międzywojennym w stylu art nouveau Kasyno oraz kościół Grecki. W Konstancy znajduje się także Planetarium i Delfinarium. W sezonie letnim dużą popularnością cieszy się także oddalony o kilka kilometrów od centrum miasta ośrodek wypoczynkowy Mamaja. Na turystów czeka tu także rozległa przepiękna piaszczysta plaż oraz molo.

Ciekawostki
- W starożytności w Tomis ostatnie lata swojego życia spędził wygnany tu z Rzymu słynny poeta Owidiusz (43 p.n.e. - 18 n.e.). Obok Wergiliusza i Horacego był on jednym z najwybitniejszych rzymskich elegików w czasach panowania Oktawiana Augusta.
Zdjęcia [28]
Konstanca
Miasta Biały· 62
Konstanca
Miasta Biały· 60
Konstanca
Miasta Biały· 56
Konstanca
Miasta Biały· 56
Konstanca
Miasta Biały· 52
Konstanca
Miasta Biały· 52
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Siedmiogród nazwany często także Transylwanią stanowi geograficzne i kulturowe centrum Rumunii. Obecnie obie te nazwy stosuje się zamiennie. Starsza - Transylwania - pochodzi od łacińskiego zwrotu Trans Silvania oznaczającego w wolnym tłumaczeniu "kraj za lasem". Nowsza - Siedmiogród - związana jest z niemieckimi kolonistami, którzy po przybyciu w XIII wieku w te rejony założyli tu siedem miast (Siebenburgen), które w kolejnych wiekach przekształciły się w siedem okręgów administracyjnych.
Reklama
Polub nas