Konstanca (Constanţa)

Rumunia
Kraj: Rumunia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Okręg: Konstanca
Populacja: 302 171
Powierzchnia: 124 km²
GPS: N: 44°10'24.00", E: 28°38'18.00"
Konstanca
Konstanca - panorama
Konstanca to miasto portowe w południowo-wschodniej Rumunii, położone nad brzegiem Morza Czarnego. Jego historia sięga czasów starożytnych, kiedy to koloniści greccy założyli tu osadę Tomis. Na początku IV wieku p.n.e. miasteczko zyskało nowa dzielnicę, która na cześć ówczesnego cesarza Konstantyna Wielkiego nazwana została Constantiana. W 514 roku p.n.e Tomis zostało najechane przez Persów i praktycznie doszczętnie zniszczone. Wkrótce potem odbudowane w wyniku ciągłego zagrożenia ze strony najeźdźców, sukcesywnie było obwarowywane i umacniane. W II wieku n.e. miasto dostało się pod panowanie Rzymian i wraz z Callatis, Histrią, Dionyspolis i Odessos należało do związku pięciu miast zwanego Pentapolis. W latach 270-333 Tomis otoczone zostało pierścieniem murów obronnych. Po upadku Cesarstwa miasto zostało zajęte przez Bizantyjczyków, a później Bułgarów i Turków. Przez kolejne wieki Tomis sukcesywnie traciło swoje znacznie stając się w XV wieku prowincjonalną wioską rybacką. Ożywienie gospodarcze nastąpiło dopiero w połowie XIX wieku, kiedy to Sułtan zlecił Anglikom budowę nowego portu. W 1887 roku miasto - wraz z całą północną Dobrudżą - znalazło się w granicach Rumunii, stając się automatycznie największym portem tego kraju.

Zwiedzanie
Mimo bogatej i wielowiekowej historii w Konstancy zachowało się stosunkowo niewiele zabytków. Po starożytnym Tomis pozostały jedynie relikty i artefakty zgromadzone w miejscowych muzeach.
Największe atrakcje turystyczne miasta to m in. oszpecony blokowiskami Plac Owidiusza z Muzeum Archeologicznym, Meczet Mahmuda (Mahmudiye Camii) zwany także Wielkim Meczetem, XIX wieczna prawosławna katedra św. Piotra i Pawła, XIX wieczna synagoga, zbudowane w okresie międzywojennym w stylu art nouveau Kasyno oraz kościół Grecki. W Konstancy znajduje się także Planetarium i Delfinarium. W sezonie letnim dużą popularnością cieszy się także oddalony o kilka kilometrów od centrum miasta ośrodek wypoczynkowy Mamaja. Na turystów czeka tu rozległa przepiękna piaszczysta plaż oraz molo.

Ciekawostki
- W starożytności w Tomis ostatnie lata swojego życia spędził wygnany tu z Rzymu słynny poeta Owidiusz (43 p.n.e. - 18 n.e.). Obok Wergiliusza i Horacego był on jednym z najwybitniejszych rzymskich elegików w czasach panowania Oktawiana Augusta.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Jednym z najciekawszych dzieł rumuńskiej sztuki ludowej są charakterystyczne ikony na szkle. Umiejętność ich malowania przywędrowała do Siedmiogrodu z Austrii lub Czech w połowie XVII wieku. Proces powstawania takiej ikony był na tyle trudny i skomplikowany, że często przy jednym obrazie pracowało nawet kilka osób. Wiele z nich przez wieki stanowiło przedmiot kultu.
Reklama
Polub nas