Jaskinia Radochowska

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Jaskinie
Województwo: Dolnośląskie
Miejscowość: Radochów
Strona Internetowa: jaskiniaradochowska.pl
GPS: N: 50°21'31.00", E: 16°49'9.00"
Jaskinia Radochowska
Jaskinia Radochowska - panorama
Radochów to niewielka miejscowość w południowo-zachodniej Polsce, położona w dolinie potoku Jaskiniec na terenie Gór Złotych (Sudety Wschodnie). Tym co przyciąga tu wielu turystów jest usytuowana w pobliżu wioski Jaskinia Radochowska. Do czasu odkrycia Jaskini Niedźwiedziej w 1966 roku była to największa i najczęściej odwiedzana grota w całych Sudetach. Jej usytuowanie w pobliżu znanego uzdrowiska w Lądka Zdroju przyczyniło się do spopularyzowania się jej wśród turystów jak i kuracjuszy. Jeszcze na początku XIX wieku jaskinia szczyciła się wspaniałą, bogatą szatą naciekową (o czym świadczy jej pierwotna nazwa Grota Stalaktytowa). Niestety ówcześni turyści poczynili znaczne zniszczenia obrywając nacieki, a także okopcili jej wnętrze. W celu ułatwienia zwiedzania jaskini w latach trzydziestych XX wieku usunięto z niej namulisko w którym odnaleziono liczne szczątki kostne zwierząt jaskiniowych. Po II wojnie światowej praktycznie do lat 90 grota pozostawała bez żadnej opieki. Jak wykazały badania grota znana była od niepamiętnych czasów. Ludzie zamieszkiwali ją już w czasach epoki kamiennej. Wykorzystywana była także jako miejsce kultu, o czym świadczy odnaleziona czaszka "świętego" niedźwiedzia ze spiłowanymi zębami.
Całkowita długość korytarzy jaskini wynosi około 265 metrów z czego dla turystów udostępniona jest około 200 metrowa trasa. Do czasów obecnych w jaskini zachowały się jedynie nieliczne formy naciekowe oraz pojedyncze stalaktyty i stalagmity. Ponadto znajduje się tu także niewielki, ale głęboki staw który zamieszkują rzadkie organizmy (głównie bezkręgowce). Przypuszcza się, że nie odkryto jeszcze wszystkich korytarzy jaskini, tak więc być może skrywają się w jej wnętrzach jeszcze jakieś wspaniałe dzieła przyrody. Jak na razie pozostaje ona w cieniu swojej bliskiej sąsiadki Jaskini Niedźwiedziej.
Ceny biletów
- normalny: 14 PLN
- ulgowy: 10 PLN
Godziny otwarcia
- od 1 maja do 30 września codziennie w godz. 10:00-18:00
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1138 roku ówczesny król Sycylii - Roger II polecił jednemu ze swoich geografów sporządzić mapę świata. Zadania tego podjął się arabski geograf Muhammad al-Idrisi, który to po kilku latach rozmów z podróżnikami oraz handlarzami przemierzającymi Afrykę, Europę i Azję stworzył słynną Księgę Rogera (łac. Tabula Rogeriana). Znalazły się w niej także informacje o Polsce, która nazwana została Buluniia. Przeczytać tam można m in. "Co się tyczy ziemi Buluniia, która jest krajem wiedzy i mędrców rumijskich. Jest to kraj o pięknej ziemi, urodzajny, obfitujący w źródła i w rzeki, o ciągnących się bez przerwy prowincjach i dużych miastach, bogaty we wsie i domostwa. Do miast jego należą: Ikraku (Kraków), Ginazna (Gniezno), Ratislaba (Wrocław), Siradija (Sieradz), Nugrada (Łęczyca) oraz Sitnub (Sanok). Wszystkie one są sławnymi stolicami i silnymi centrami, w których zebrane są dostatki rozmaitych krajów."
Reklama
Polub nas