Klasztor Ettal (Klosterkirche Ettal)

Niemcy
Kraj: Niemcy
Kontynent: Europa
Kategoria: Obiekty sakralne
Kraj związkowy: Bawaria
Miejscowość: Ettal
Strona Internetowa: abtei.kloster-ettal.de
GPS: N: 47°34'10.32", E: 11°5'40.73"
Klasztor Ettal
Klasztor Ettal - panorama
Barokowy kompleks klasztorny położony jest w małej miejscowości Ettal i założony został przez cesarza Ludwika IV Bawarskiego (pierwszego króla i cesarza Niemiec z rodu Wittelsbachów) 28 kwietnia 1330 roku, w dzień Świętego Witalisa. Opactwo powstało miejscu będącej obiektem kultu i celem wielu pielgrzymek figury Marii ufundowanej przez Ludwika i od powstania do czasów obecnych stanowi siedzibę mnichów z Zakonu Benedyktynów.
Centralnym elementem założenia klasztornego jest wybudowany w XVIII wieku na planie dwunastoboku (analogicznie jak Grób Pański w Jerozolimie) barokowy kościół Wniebowzięcia Marii Panny. Powstał on w miejscu dawnej gotyckiej świątyni strawionej w 1744 roku przez pożar.
Na początku XIX wieku dokonano kasaty klasztoru. Benedyktyni powrócili tu dopiero na początku XX wieku.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Każdego roku w okresie Bożego Narodzenia na głównym rynku Altmarkt w Dreźnie (stolica Saksonii) organizowany jest słynny jarmark Striezelmarkt. Jest to najstarsza i największa tego tupu impreza w całych Niemczech, której tradycja sięga XV wieku. Swoją nazwę zawdzięcza drożdżowej plecionej bułce z bakaliami - Striezel (obecna jej nazwa to Dresdner Christollen).
Reklama
Polub nas