Korona gór Europy
Rankingi

Korona Europy to lista najwyższych szczytów poszczególnych państw Europy, która powstała przez analogię do Korony Ziemi czy Korony Himalajów. Stworzenie takiej listy nastręcza wiele problemów. Niektórzy (głównie alpiniści zdobywający Koronę Ziemi), przyjmując inne granice Europy niż Międzynarodowa Unia Geograficzna, uważają że to właśnie Elbrus, a nie Mont Blanc jest najwyższą górą Europy. Oprócz Rosji pomiędzy Europę i Azję podzielone są takie kraje jak Kazachstan czy Turcja. Najwyższy szczyt Kazachstanu - Chan Tengri (6995 metrów n.p.m.) leży w Azji w górach Tienszan, zaś najwyższe wzniesienie w europejskiej części tego kraju to bezimienny 500 metrowy szczyt.

Korona gór Europy

  1. Rosja - Elbrus (5 642 metrów n.p.m.) - najwyższy szczyt Kaukazu, położony na terenie republiki Kabardo-Bałkarii w Rosji niedaleko granicy z Gruzją. Nazwa góry pochodzi prawdopodobnie z języka perskiego i powstała jako przestawka słowa "Alborz" (wysoki strażnik). Masyw wyróżnia się charakterystyczną sylwetką o dwóch kopulastych wierzchołkach, odległych od siebie o około 3 km.
  2. Francja - Mont Blanc (4 810 metrów n.p.m.) - najwyższy szczyt Alp, położony w Alpach Graickich na granicy francusko-włoskiej. Masyw często nazywany jest Dachem Europy, jednak to czy jest najwyższym szczytem tego kontynentu, pozostaje przedmiotem sporów wynikających z różnych definicji granic Europy.
  3. Włochy - Mont Blanc de Courmayeur (4 748 metrów n.p.m.) - szczyt w Masywie Mont Blanc w Alpach Graickich. Od Mont Blanc oddziela go najwyżej położona przełęcz Europy - Col Major (4730 metrów n.p.m.)
  4. Szwajcaria - Dufourspitze (4 634 metry n.p.m.) - najwyższy szczyt masywu Monte Rosa, położony Alpach Pennińskich w kantonie Valais w Szwajcarii. Jego nazwa została nadana na cześć szwajcarskiego kartografa Guillaume'a Henriego Dufoura.
  5. Austria - Grossglockner (3 798 metrów n.p.m.) - najwyższy szczyt Austrii, położony w podgrupie górskiej Wysokich Taurów w Alpach Centralnych. Jest to drugi co do wybitności szczyt Alp, który wznosi się ponad lodowcem Pasterze. Na jego wierzchołku znajduje się krzyż o masie 350 kg, zwany cesarskim (Kaiserkreuz), który ustawiony został w 25. rocznicę ślubu Franciszka Józefa I z Elżbietą Wittelsbach (Sissi).
  6. Hiszpania - Mulhacén (3 479 metrów n.p.m.) - szczyt w południowej Hiszpanii, położony w Górach Betyckich w paśmie Sierra Nevada. Jest to najwyższa góra kontynentalnej części Hiszpanii i zarazem całego Półwyspu Iberyjskiego.
  7. Niemcy - Zugspitze (2 962 metry n.p.m.) - szczyt w południowych Niemczech, położony w Alpach Bawarskich i wchodzący w skład znajdującego się na granicy niemiecko-austriackiej pasma górskiego Wettersteingebirge oddzielającego niemiecką Bawarię od austriackiego Tyrolu.
  8. Andora - Coma Pedrosa (2 942 metry n.p.m.) - szczyt w Pirenejach Wschodnich, położony na terenie parafii La Massana. W pobliżu Pic de Coma Pedrosa swoje źródła mają strumienie Riu de Coma i Canal de l'Alt.
  9. Bułgaria - Musała (2 925 metrów n.p.m.) - szczyt w masywie Riła, położony w południowo-zachodniej Bułgarii. Jest to najwyższa góra na Półwyspie Bałkańskim i jeden z największych szczytów Europy Wschodniej. Według legendy pierwszym człowiekiem na szczycie był król Filip II Macedoński (382 p.n.e.- 336 p.n.e.).
  10. Grecja - Mitikas (2 918 metrów n.p.m.) - szczyt w masywie Olimpu, położony w północno-zachodniej Grecji w pobliżu Zatoki Termajskiej. Sąsiaduje z trzema innymi wierzchołkami masywu: Skolio, Stefani i Skala.
  11. Słowenia - Triglav (2 864 metry n.p.m.) - najwyższy szczyt Alp Julijskich, położony pomiędzy doliną Vrata na północy a kotliną Velo Polje na południu. Wbrew swojej nazwie Triglav (po słoweńsku Trójgłowy) nie posiada trzech wierzchołków. Góra stanowi symbol Słowenii, a jej wizerunek znajduje się obecnie w herbie i na fladze tego kraju.
  12. Albania i Macedonia - Golem Korab (2 764 metry n.p.m.) - szczyt na granicy Albanii i Macedonii, położony na Półwyspie Bałkańskim w paśmie górskim Korab. Nazwa Korab jest pochodzenia słowiańskiego i pochodzi od imienia słowiańskiego boga morza.
  13. Kosowo - Djeravica (2 656 metrów n.p.m.) - szczyt w Kosowie, położony w paśmie Gór Północnoalbańskich w Górach Dynarskich.
  14. Słowacja - Gerlach (2 655 metrów n.p.m.) - najwyższy szczyt Tatr oraz całych Karpat, położony w bocznej grani Tatr Wysokich. Na jego wierzchołek nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny.
  15. Liechtenstein - Grauspitz (2 599 metrów n.p.m.) - szczyt w Alpach Wschodnich, w paśmie Rätikon, położony na granicy Liechtensteinu i Szwajcarii.
  16. Rumunia - Moldoveanu (2 544 metry n.p.m.) - najwyższy szczyt Rumunii, położony w Górach Fogaraskich w pobliżu miast Victoria (od północy) i Câmpulung (od południa).
  17. Czarnogóra - Zla Kolata (2 534 metry n.p.m.) - szczyt na granicy między Albanią a Czarnogórą, położony w paśmie Gór Północnoalbańskich w Górach Dynarskich. Jego czarnogórskie stoki wchodzą w skład Parku Narodowego Prokletije.
  18. Polska - Rysy (2 499 metrów n.p.m.) - góra w Tatrach Wysokich, położona na granicy polsko-słowackiej. Ma trzy wierzchołki, z których najwyższy, środkowy (2501 metórw n.p.m.) znajduje się w całości na terytorium Słowacji, a wierzchołek północno-zachodni (2 499 metrów n.p.m) stanowi najwyżej położony punkt Polski. Nazwa szczytu nie pochodzi, jak powszechnie się uważa, od ukośnego żlebu widocznego w masywie góry, ale od pożłobionych zboczy całego kompleksu Niżnich Rysów, Żabiego Szczytu Wyżniego i Żabiego Mnicha.
  19. Norwegia - Galdhøpiggen (2 469 metrów n.p.m.) - szczyt w łańcuchu górskim Jotunheimen w Górach Skandynawskich, położony w pobliżu miejscowości Lom w Parku Narodowym Jotunheimen w regionie Oppland.
  20. Bośnia i Hercegowina - Maglić (2 386 metrów n.p.m.) - szczyt w Górach Dynarskich, położony w południowo-wschodniej części kraju, na terenie Parku Narodowego Sutjeska.
  21. Portugalia - Pico (2 351 metrów n.p.m.) - stratowulkan na Azorach, położony zachodniej części wyspy Pico. Góra jest ponad dwukrotnie wyższa od jakiegokolwiek innego szczytu na Azorach.
  22. Serbia - Midżur (2 169 metrów n.p.m.) - najwyższy szczyt zachodniej Starej Płaniny, położony w Górach Dynarskich na granicy bułgarsko-serbskiej.
  23. Szwecja - Kebnekaise (2 111 metrów n.p.m.) - dwuwierzchołkowy szczyt w Górach Skandynawskich, położony w Laponii w gminie Kiruna, w kręgu polarnym. Góraj jest trudno dostępna ze względu na spore oddalenie od cywilizacji.
  24. Islandia - Hvannadalshnúkur (2 110 metry n.p.m.) - szczyt górski pochodzenia wulkanicznego położony w południowo-wschodniej Islandii. Wraz z sąsiednimi szczytami wznosi się jako nunatak nad powierzchnię lodowca Vatnajökull.
  25. Ukraina - Howerla (2061 metrów n.p.m.) - góra w południowo-zachodniej Ukrainie, położona w północno-zachodniej części masywu Czarnohory w Beskidach Wschodnich. Jest to najwyższy szczyt całych Beskidów i zarazem największa góra Ukrainy.
  26. Chorwacja - Vrh Dinare (1 831 metów n.p.m.) - najwyższy szczyt w Chorwacji, położony w Górach Dynarskich, w paśmie Dinara.
  27. Czechy - Śnieżka (1 603 metry n.p.m.) - to najwyższy szczyt Sudetów, położony w zachodniej części Czarnego Grzbietu w Karkonoszach na granicy polsko-czeskiej na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego.
  28. Wielka Brytania - Ben Nevis (1 344 metry n.p.m.) - najwyższy szczyt Szkocji oraz całych Wysp Brytyjskich, położony w zachodniej Szkocji na zachodnich krańcach gór Grampian w pobliżu zatoki Firth of Lorne.
  29. Finlandia - Haltiatunturi (1 328 metrów n.p.m.) - najwyższy punkt Finlandii, położony na zboczu góry Haltiatunturi (jej wierzchołek jest już na terenie Norwegii) w Górach Skandynawskich w Laponii.
  30. Irlandia - Carrantuohill ( 1038 metrów n.p.m.) - najwyższy szczyt wyspy Irlandii, położny w górach Macgillycuddy's Reeks w hrabstwie Kerry. Na górę nie prowadzi żaden oznakowany szlak. W 1976 roku na wierzchołku ustawiono 5-metrowy krzyż, który został ścięty pod koniec listopada 2014 roku. Tydzień później został odbudowany.
  31. Turcja - Mahya Dagi (1 031 metrów n.p.m.) - najwyższy szczyt europejskiej części Turcji, położony w łańcuchu górskim Strandża. Najwyższym szczytem Turcji jest położona w Azjatyckiej części kraju Góra Ararat (5165 metrów n.p.m.).
  32. Węgry - Kékes (1 014 metrów n.p.m.) - to największa góra Węgier, położona w północnej części kraju na obszarze pasma górskiego Mátra. Administracyjnie przynależy do miasta Gyöngyös.
  33. Dania - Slættaratindur (882 metry n.p.m.) - najwyższy szczyt wyspy Eysturoy, a także całego archipelagu Wysp Owczych, położonych na Morzu Norweskim.
  34. San Marino - Monte Titano (750 metrów n.p.m.) - najwyższy szczyt San Marino, położony w Apeninach.
  35. Belgia - Signal de Botrange (694 metry n.p.m.) - góra we wschodniej Belgi, położona w pobliżu niemieckiej granicy w pasmie Hautes Fagnes w Ardenach.
  36. Luksemburg - Kneiff (559 metrów n.p.m.) - wzgórze w północnym Luksemburgu, położone w Ardenach w pobliżu miasteczka Wilwerdange.
  37. Mołdawia - Dealul Bălănești (428 metrów n.p.m.) - wzgórze w zachodniej Mołdawii, położone na Wyżynie Środkowomołdawskiej w pobliżu rumuńskiej granicy.
  38. Białoruś - Dzierżyńska Góra (345 metrów n.p.m.) - wzgórze w środkowej części Białorusi, położone na Wysoczyźnie Mińskiej w pobliżu wioski Skirmuntów, około 30 km w kierunku zachodnim od centrum Mińska.
  39. Holandia - Vaalserberg (321 metrów n.p.m.) - wzgórze będące najwyższym punktem europejskiej części Holandii, położone w sąsiedztwie trójstyku granic Holandii, Belgii i Niemiec.
  40. Estonia - Suur Munamägi (318 metrów n.p.m.) - wzniesienie w południowo-wschodniej Estonii, położone w pobliżu wsi Haanja. Na jego wierzchołku znajduje się wybudowana w 1938 roku wieża obserwacyjna.
  41. Łotwa - Gaizinkalns (311 metry n.p.m.) - wzgórze na Łotwie, położone na Pojezierzu Liwońskim.
  42. Litwa - Wysoka Góra (294 metry n.p.m.) - wzgórze na Litwie, położone na terenie Miedników Królewskich.
  43. Malta - Ta'Dmejrek (253 metry n.p.m.) - wzgórze na Malcie, położone w pobliżu brzegu Morza Śródziemnego.
  44. Watykan - Wzgórze Watykańskie (76 metrów n.p.m.) - jedno z siedmiu wzgórz w Rzymie, położone na prawym brzegu Tybru.